Erasmus'un Öğrenciler İçin Faydaları

Erasmus'un Öğrenciler İçin Faydaları

Bilindiği gibi aslında her öğrencinin hayali Erasmus’tan faydalanmaktır. Çoğu öğrencinin kariyer planlamasının başında Erasmus gelir. Üniversitelerin, yurt dışındaki belirli üniversite ya da kurumlarla anlaşmaları haricinde özellikle staj için kabul mektubu bulmak da oldukça zorlu ve engebeli bir yoldur. Yeri gelir bir sürü firmaya başvurur ancak herhangi bir dönüş alamaz, yeri gelir “Biz sizi ararız” cevabını alır. Er ya da geç kabul mektubu alındığında o malum sürecin %50’si aşılmış olur. Okul evrak süreci, vize süreci derken bir anda öğrenci kendini uçakta hatta yurt dışında bir ülkede bulur.

• Erasmus öncelikle farklı eğitim öğretim sistemlerinin tanınmasına ve bu sisteme entegre edilen firmaların tanınmasına olanak sağlar.

• Artık “ya ben ingilizce anlıyorum ama konuşamıyorum.” klişesinden uzaklaşıp birden daha akıcı konuşulduğuna şahit olunur.

• Gidilen ülkenin kültürünü, tarihini, dilini, ekonomisini, iş hayatını tanıma fırsatı elde edilir. Bununla da yetinmeyip farklı lezzetleri tatma olanağına sahip olunur.

• Farkındalık artar, dünya görüşü genişler; kişilerle ya da kurumlarla iletişim yeteneği ve sorunları çözme becerisi artar.

• Çoğu araştırma göstermiştir ki Erasmus’a katılan öğrenciler, ailelerinden ve yaşam alanlarından uzaktayken sorumluluk bilincini daha çok öğrenirler.

• Farklı ülkelerden gelen öğrencilerle kaynaşma fırsatı elde edilip arkadaş çevresi de genişler. Belki İspanya’da, İtalya’da, Polonya’da ya da başka bir ülkede hep açık bir kapı kalır.