Almanya'nın Avantajları

Almanya'nın Avantajları

Bilindiği üzere Almanya, dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birisidir. Bu bağlamda, teknoloji olarak da dünyanın en gelişmiş ilk 5 ülkesinin içinde iken Avrupa’da birinci sıradadır. Bu kadar gelişmiş bir ülkede çalışmak veya staj yapmak kariyer hayatına büyük bir etki yapabilir. TL ile Euro kıyaslaması yapıldığından Avrupa Türkiye’ye göre çok pahalı gelebilir. Fakat Almanya ekonomik anlamda da en gelişmiş ülkelerden biri olduğu için Euro kullanan bölgeler arasında en uygun ülkedir. Özellikle İngiltere, İsviçre, İsveç gibi ülkelerin pahalılığı yanında Almanya çok daha uygundur. Ayrıca ülkede öğrencilere değer verildiği için öğrenciler açısından bu fiyatlar daha da uygun olabiliyor. Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında, Almanya 94 üniversitesi ile listenin 3. sırasındadır. Eğitim ve öğrenim üzerinde fazla titiz olan Almanya’da, tüm üniversiteler ücretsizdir. Üstelik bunun için Almanya vatandaşı olmanız da gerekmez. Almanya konum olarak Avrupanın tam ortasında sayılır. Uçakla Almanya’dan gidemeyeceğiniz yer çok azken otobüs ve trenle de sayısız yere gidiş imkanınız bulunur.

Çoğu kişi yurt dışına belli bir süre kalmak için çıkar ve Erasmus’ta olduğu gibi çevre ülkeler de ziyaret edilmek istenir. Farklı ülkeleri gezmek isteyenler için Almanya yine en iyi seçeneklerden biridir. Kültür ve sanat açısından dünyanın en önde gelen yerlerinden birisinin Avrupa olduğu herkesçe bilinir. Fakat Almanya bu konuda müze, kültür ve sanat faaliyetleri ile çoğu Avrupa ülkesinin önünde yer alır. Berlin, Münih, Köln gibi büyük şehirlerde sanat açısından tam bir doyum yaşanabilir. Bunun dışında müzik ve sahne sanatları konusunda da dünyaca ünlü orkestra ve müzikallerin izlenebileceği ortamlar rahatça bulunabilir. Eğlence konusunda da Almanya yine birçok fırsat sunar. Özellikle Türkiye’de küçük şehirlerdeki üniversitelerden gelmiş öğrenciler için Almanya’ ya gelmek biraz rahatlama imkânı sunar. Almanya’da eğlence için birçok farklı ortam vardır. Gece eğlencesi isteyen için çok çeşitli imkânlar varken diğer yandan çok daha sakin ve dinlendirici eğlence yöntemleri de alternatifler arasındadır.

Yabancı dil farklı bir ülkeye giden insanlar için korkulu bir rüya olabiliyor. Çoğu ülkede İngilizce konuşan insan dahi bulmak bazen zorlaşıyor. Bu da özellikle günlük iş ve aktiviteleri halletmekte insanları yorabiliyor. Fakat Almanya nüfusunun büyük bir çoğunluğu İngilizce konuşabildiği için Almanya’da dil ile ilgili pek de sorun yaşanmıyor. Almanya, saydığımız ve sayamadığımız birçok konuda hep enlerde yer alıyor, doğal olarak öğrenci ve çalışanlar için de bu özellikleriyle öncelikli adres konumunda oluyor. Birçok ülkeden gelen farklı farklı insanlar olunca Almanya uluslararası yaşam konusunda da birçok avantaj sağlıyor. ABD’ den sonra dünyanın en fazla beyin göçü alma oranına sahip olan Almanya’ da, tüm dünya ülkelerinden arkadaş edinme şansı bulunuyor. Bu kadar farklı kültürü bir arada görmek gerçekten nadir bir olay!