Erasmus+ Staj Serüvenim

Erasmus+ Staj Serüvenim

Herkese Merhaba, Erasmus+ Stajımın son günlerinde staj sürecimden bahsetmek istiyorum. Stajım Aralık ayında başlamasıyla birlikte devam etmekte, ilk olarak Erasmus'a karar verdikten sonra şirket araştırmasına girdim ve Erasmusintern sitesinden faydalanarak Teknoservice şirketine başvuruda bulundum. Marketing bölümüne kabul aldıktan sonra vize sürecim bazı aksiliklerden dolayı uzadı ve Eylül ayında başlamam gereken stajıma, Aralık ayında başlayabildim. Fakat bu süreçte şirketin Erasmus Koordinatörü Emine Hanım birebir ilgisiyle, stajımı iyi bir yerde yaptığımın güvencesini baştan vermişti aslında. Tüm süreçte tüm ekip ve başta Nuri Bey’in öğrencilere olan yaklaşımı çok güven vericiydi.

Herkes gibi İlk hafta Oryantasyon sürecinden sonra staj planlamam oluşturuldu ve neler yapmam gerektiği anlatıldı. Ben Neuss Ofisinde  görev aldım. Çalışma arkadaşlarımın profesyonelliği ve yardımseverlikleri çok iyiydi.  Bu yüzden çok keyif aldım, her gün yaklaşık 1.5 saat yol sürmesine rağmen buna değdiğini düşünüyorum.

Teknoservice şirketi güvenlik sistemleri üzerine çalışmalar yürüten bir şirket ve  2 aylık staj boyunca Marketing departmanında, şirketin mobil uygulamasında haber portalı yönetimini yürüttüm. Staj sürecimce güncel haber takibi, sunuş şekli ve görev bilincim oluştu. Diğer yandan çalışırken gezmek ve Avrupa kültürünü gözlemlemek için burada staj yapmak güzel bir fırsat.

Bunun yanı sıra yurtdışında staj yapmanın verdiği tecrübe tartışmasız çok farklı oluyor. Her anlamda yaşamda mücadele içerisinde oluyorsunuz. Size tavsiyem olduğunuz anın keyfini çıkarmak ve deneyimlerinizden ders çıkarmanız olacaktır. Ben genel anlamda Almanya’yı sevdim bu yüzden yüksek lisans için geri gelmeyi düşünüyorum. Buradan da totem yapmak istiyorum aslında : ) Umarım keyifli ve verimli bir staj süreciniz olmuştur. Okuduğunuz için teşekkürler. İyi şanslar 😉