Almanya’da Banka Hesabı Açmak

Almanya’da Banka Hesabı Açmak
Photo by Carlos Muza / Unsplash

Bu konu benim Almanya’da bulunduğum sürece sıkıntı yaşadığım bir konu oldu. Gelmeden önce halihazırda Expatrio ya da diğer bloke hesap araçlarından bir hesap oluşturuyorsunuz. Geldiğinizde aktifleştirmeniz gerekli, bunun için birkaç yol var. İlki sanal bir bankacılıktan hesap açarak parayı oraya aktarabilirsiniz. Bunlardan benim bildiğim N26 ve Monese var. Benim tercihim Monese oldu. N26’da çözemedim maalesef, sonrasında adınıza oluşturulan Iban hesabını Expatrio’ya ekleyerek aktifleştirebilirsiniz. Tavsiyem geldiğinizde ilk işiniz bunu yapmak olabilir çünkü süreç uzayabiliyor. Sanal bankacılığı keşfetmeden önce ise burada bulunan bir bankadan hesap açmak istedim.

Commerzbank’tı fakat orada da ikametgah adresinizin olmasını bekliyorlar. Bunuda oluşturmak çok zor eğer yapmak isteseydim belediyeden randevu almam gerekiyor en erken 1 ay’a randevu veren bir kurum, sonrasında kısa süreliğine burada olduğunuz için görüşmeniz olumsuz sonuçlanacaktır. Bu yüzden bu yol da başarısızdı. Diğer aklıma gelen çözüm ise Türkiye’de kullandığım bankacılığı burada kullanmak istedim fakat SEPA özellikleri olmadığı için burada kullanılmıyor. Ama bankacılık olarak Ziraat ve TEB bankaları var ve buralardan para çekildiğini duymuştum. Bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz.

İlk kez geldiğim için bu konuda biraz zorluk yaşadım. Belki basit bir konu ama yaşadığım deneyimi paylaşmak istedim. Umarım yararlı olmuştur.