Berlin

Berlin

Merhaba, bu yazımda Berlin gezimi paylaşmak istiyorum. Kısa ama eğlenceli bir seyahat oldu benim için, başlayalım. Öncelikle ben tren ile gitmeyi tercih ettim. DB’nin sitesinden Wuppertal Hbf’dan - Berlin Hbf’a seçerek rota oluşturdum. Gidiş  42€ , dönüş 40 € denk geldi. Daha konforlu ve sorunsuz gitmek adına bu yolu tercih ettim. Fakat daha düşük maaliyetle de gidebilirsiniz. Benim bildiğim uygun bir uygulama var. BlaBlaCar diye aynı güzergahta gidecek kişilerin uygulamada seyahat açarak yanlarına yol arkadaşı aldığı bir uygulama, maaliyeti düşürmek adına bakılabilir.

Konaklama olarak arkadaşımın yanına gittiğim için bu konuda masrafım olmadı fakat ucuz konaklama yeri için booking.com sitesine bakabilirsiniz. Gittiğim gün dinlendikten sonra ‘Dark Matter’ adlı illüzyon müzesine gittik. Öğrenci giriş ücreti 18€ ‘du. Ben arkadaşımın tavsiyesi üzerine gittim ve çok beğendim. Özel bir müze bu yüzden gitmeden önce size hitap edip etmediğini gözlemleyebilirsiniz.

Kaldığım 2 gün hava çok soğuktu, kar yağdığı döneme denk geldim ama Wuppertal’a göre daha soğuk olduğunu söyleyebilirim. Mevsim şartlarına göre eşya götürmenizi tavsiye ederim. Diğer gün şansıma Dünya Kupası maçı vardı. Bu yüzden onun heyecanı yaşanıyordu her yerde, ilk olarak Alexanderplatzmeydanına gittik burası Berlin'in merkezinde bulunan bir meydan ve ulaşım merkezi. Meydan Mitte ilçesinde ve Spree nehri ile Berlin Katedrali'nin yakınlarında, yerel halk arasında çoğunlukla kısaca Alex olarak adlandırılmaktadır. Berliner Fernsehturm isimli kule-restoranı görmek isterdim fakat hava çok puslu olduğu için göremedim. Berlin için sembolik olmuş bir kule diye düşünebiliriz.

Daha sonra Brandenburg Kapısı’na geçtik ve artık şampiyonluk kutlamaları vardı. Güzel ve farklı bir atmosfer vardı. Ben genel olarak hava erken karardığı için akşam gezebildim fakat gündüzde çok keyifli bir gezi olacağına inanıyorum. Umarım tekrar deneyimle fırsatım olur.

Son olarak en merak edilen Berlin Duvarı, burayı merak ediyordum ve gitmek istedim. Fakat burayı biraz zor bulduk daha doğrusu anlamak açısından çünkü çok az bir yer kalmıştı. 43 kilometrelik duvarın  blok parçaları Brandenburg eyaletinde bir depoda olduğu  ancak duvar kalıntılarının bir kısmı başta ABD olmak üzere çeşitli ülkelere satıldığını ve o ülkelerde birbirinden farklı amaçlı mekanlarda sergilendiğini araştırmalarımdan öğrendim. Ve yan tarafında mezarlıkları vardı. Bu şekilde kısa ve hızlıca gezmeye çalıştığım bir gezim oldu.

Gideceklere tavsiyem gün olarak daha uzun bir süre seçmeniz çünkü gezilecek çok yer var. Okuduğunuz için teşekkürler. 😊