Erasmus için 10 Sebep

Erasmus için 10 Sebep

Merhaba, sizlere bu yazımda Erasmus için 10 Sebep sıralayacağım;

1-) Akademik Deneyim

Erasmus programı, gerek staj olarak gerek öğrenim olarak CV’de sizi diğer adaylardan üstün kılacaktır, gelecekteki kariyer planlarınız için önemli bir adım atmış olursunuz. İşverenlerin, yurt dışı eğitim ve çalışma tecrübesine sahip çalışanlara daha sıcak baktıklarını unutmayın.

2-) Yabancı Dil

Gittiğiniz ülkede yabancı dilinizi geliştirme, sizin gibi farklı Avrupa ülkelerinden gelen öğrencilerle pratik yapma ve öğrenme imkanı bulursunuz. Aynı zamanda Erasmus programıyla aktifleşen online platform olan ‘OLS’ ile videoları izleyerek de dilinizi geliştirebilirsiniz.

3-) Yurtdışı Deneyimi

Sınırlı bir süre de olsa yabancı bir ülkede yaşama deneyimi kazanırsınız.

4-) Yeni Arkadaşlıklar

Kendi ülkenizin sınırları dışında her zaman ziyaret edebileceğiniz ve size ziyarete gelecek insanlarla tanışırsınız. Yeni bir sosyal çevre edinip, unutamayacağınız bir deneyim yaşarsınız.

5-) Yeni Kültürler

Birçok farklı kültürü tanıyıp, onların kültürüne saygı duymayı öğrenirsiniz. Eğer Erasmus öğrenim programıyla gidecekseniz, birçok International dersleriniz oluyor. Bu derslerde de kendi ülkenizi tanıttığınız gibi diğer ülkelerin de kültürünü yakından tanıma şansınız oluyor. Yemek kültürü, iş ahlakı, aile ilişkileri, bayramları, mimikler gibi birçok yeni bilgi öğreniyorsunuz.

6-) Vize

En büyük artılarından biri Erasmus programıyla gittiğinizde vize harcından muaf oluyorsunuz. Aynı zamanda vize alma şansınız daha yüksek oluyor.

7-) Seyahat

Erasmusun en güzel yanı tabii ki gezmek. Oldukça uygun fiyatlarla diğer AB üyesi ülkelerini (Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Hollanda, Portekiz, İspanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, Slovakya, İtalya, Lüksemburg vs.) de gezme fırsatı elde edebilirsiniz.

8) Alışveriş

Alışveriş yapmayı kim sevmez ki? Gideceğiniz ülkelerden uygun fiyatlı farklı kıyafetler, eşyalar, hediyelikler alabilirsiniz. Gittiğiniz ülkeleri temsil eden hatıralık eşyalar alabilirsiniz.

9-) Erasmus Hibesi

Avrupa Birliği ve katılımcı devletlerin, Erasmus + programı ile yurt dışına giden adaylara  Erasmus + kurallarını ihlal etmedikleri sürece geri istenmeyecek şekilde verilen paradır.

10-) Kişisel gelişim

Erasmus programıyla gidip geldiğinizde fark edeceksiniz ki asla aynı insan olmayacaksınız. Özgüveniniz gelişmiş, cesaretiniz artmış, sorumluluk alma bilincinde, ufkunuz genişlemiş bir birey olarak döneceksiniz.

 

Sizlere bu yazımda Erasmus için 10 Sebep sıraladım, sizin de aklınıza gelen sebepler varsa aşağıda yorum kısmından belirtebilirsiniz.