Almanya'da Alışveriş

Almanya'da Alışveriş

Merhaba. Şu an Almanya’da Erasmus+ stajı yapmaktayım ve buradayken nerelerden Almanya’da alışveriş yaptığımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Süpermarketler

Öncelikle Almanya’da alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda süpermarket mevcut. Bunlardan en yaygın bulunanlar Aldi, Edeka, Lidl, Penny, Rewe, dm, Spar, Real, Kaufland. Benim bulunduğum yere en yakın olan marketler Aldi, Edeka ve Penny. En çok aradığımı bulduğum ve uygun fiyatlı olan market Aldi diyebilirim. Lidl ve Penny de uygun fiyatlı ve çok çeşit ürün bulunduran marketler bu yüzden bulunduğunuz yere yakınsa bu marketleri de tavsiye ederim. Aldi aslında Almanya’nın A101’i, Lidl ise BİM’i sayılabilir.

Markette bulamayacağınız kırtasiye, mutfak eşyaları vs için ise benim en uygun fiyatlı bulduğum yer Tedi mağazasıydı. Gittiğinizde gerçekten diğer yerlere göre fiyatların oldukça uygun olduğunu göreceksiniz.

Kişisel Bakım

Kişisel bakım için ise gittiğim yer Rossmann mağazasıydı. Bazı ürünleri burada Türkiye’ye göre daha uygun bulabilirsiniz hatta Türkiye de olmayan bakım ürünlerini de deneyebilirsiniz. Bunun dışında dm’de de rahatlıkla kişisel bakım ürünlerini bulabilirsiniz.

Teknoloji

Teknoloji mağazaları olarak Saturn, Media Markt, Real ve Medi Max mevcut. Burada en uygun şurasıydı diyemeyeceğim çünkü dönem dönem mağazaların belirli ürünlerde indirimleri oluyor. Gitmeden önce internetten fiyatları karşılaştırmanızı öneririm.

Giyim

Giyim mağazası olarak ya da hediyelik eşya almak için en çok uğradığım fiyatların süper ucuz olduğu mağaza Primark mağazasıydı. Benim bulunduğum yerdeki Düsseldorf şubesi 4 katlı ve içerisinde envai çeşit ürün var. Daha önce Berlin şubesine de gitmiştim ve oraya da gitmenizi tavsiye ederim.

Son olarak Almanya’da outletlerin satış mağazalarına göre oldukça uygun olduğunu duydum. Bulunduğunuz yerdeki outletlere göz atmanızı öneririm.

 

Bu yazıda sizlere Almanya’da alışveriş deneyimlerimden bahsettim. Aklınıza takılan bir konu varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.