Polonya’da Alışveriş

Polonya
0
235

Merhaba, bugün Polonya’da alışveriş için muhtemelen gündelik hayatta  en sık gideceğiniz mekanlardan bahsedeceğim. Tabii ki marketlerden de bahsedeceğim.

Polonya’da dışarıda yemek Türkiye’ye göre pahalı, örneğin bir döner ayran 13-15 Zloty.  Wroclaw gibi yerlerde bi kaç zloty daha ucuza bulma şansınız var ama tabii ekseriyet bu civarda.

Arkadaşlarınızla buluştunuz akşam eğlenceden dönüyorsunuz karnınız acıktı açık market yok. Problem yok hemen bir  buluyorsunuz ve normal marketteki fiyatlardan %40-50 daha fazla ödeme yapmayı göze alıp alışverişinizi yapıp çıkıyorsunuz. Fakat bunlar marketten ziyade büfeler diyebiliriz. Zira içlerinde kahve satışı ve hot-dog satışı da var. Bu büfeler 23’e kadar açık.

Gelelim gündelik hayatınızın en önemli ögesine. Polonya’da alışveriş konusunda cebinizin dostu, alışverişlere doyamayacağınız marketin adı Biedronka. Bu marketler Polonya marketlerinin kralıdır çünkü ucuza satıp şubeleri şehir içindedir. Bazı zamanlar Tesco ucuz olabiliyor fakat bunlar şehrin dışında olduğu için ulaşım her zaman mümkün olmuyor. Ben Avrupa’ya gittiğimde Alman sosisi yemek isterim, Alman birası içmek isterim derseniz burada o da mevcut. Alman market zincirlerinden Aldi ve Lidl hemen hemen Polonya’nın bütün şehirlerinde var.  Genel anlamda fiyatlara gelecek olursak et ucuz diyebilirim. Tabii ki ithal meyveler biraz pahalı. Balık vesaire de ucuz sayılabilir. Ekmek alımlarını ben fırından (cukiernia piekarnia) yapmayı tercih ediyordum. Çünkü damak tadımıza uygun ekmek bulabilme şansınız var.

Gıda alışverişinin dışında giyim alışverişlerinde de Polonya’nın sizi tatmin edeceğini düşünüyorum. Dünyanın her yerinde olan belli başlı hazır giyim mağazaları burada da mevcut. Büyük şehirlerden tutun 100 bin nüfuslu bir şehirde bile aradığınızı bulmanız mümkün. Bunun yanında Polonya’nın da kendine özgü “streetwear” ve “outdoor” mağazaları benim çok hoşuma gitmişti çünkü bunlar her yerde bulabileceğiniz şeyler değil.

Bu yazımda size Polonya’da alışverişten bahsettim, umarım size yardımcı olabilir. Sizin de aklınıza takılan bir soru varsa hiç çekinmeden yorum kısmından sorabilirsiniz.

İyi değişimler☺

Tags: , , ,

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Okunan Yazılar
Menü