Avrupa'yı Bir Solukta Gezmek için Gerekli Tren Bileti: EUrail Pass!

Avrupa'yı Bir Solukta Gezmek için Gerekli Tren Bileti: EUrail Pass!

Avrupa’yı Bir Solukta Gezmek için Gerekli Tren Bileti: EUrail pass.

Türkiye’de TCDD ile Başlayan Hikâye

Avrupa ile Asya arasında bir köprü vazifesi gören ülkemizi senelerdir coğrafya derslerinde biliyor ve okuyoruz. Ülkemizden başlayarak trenle Avrupa turu yapmak isteyenler İstanbul’dan serüvene başlayabilirler. Bunun için gerekli bileti TCDD online bilet sisteminden temin edebilir, maceranıza hemen başlayabilirsiniz.

Trenle Avrupa Seyahati için Nasıl Bir Bilet Gerekir?

Tren ile Avrupa’yı gezebilmek için eski adı ile “İnterrail” yeni adı ile “EUrail” olan tren biletini satın almak gerekmektedir. Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve üye olmayan ülkeler arasında kurulan bu ulaşım altyapısı sayesinde birçok şehir ve ülkeyi gezmek mümkündür. EUrail tren ağının en doğusunda İstanbul; en batısına Portekiz’in başkenti Lizbon, en kuzeyinde İsveç’in Kiruna şehri; en güneyde ise feribot bağlantısı ile ulaşabileceğiniz Yunanistan’ın Girit Adası’nın Heraklion ya da Kandiye kenti bulunmaktadır.

Trenle Avrupa Seyahati için gerekli EUrail bileti Tam Olarak Nedir?

EUrail bileti Avrupa genelindeki birçok treni aktif bir şekilde kullanmamıza yarayan hepsi bir arada tren biletidir. Bilinen biletlerinin aksine, EUrail biletinizi kullanarak istediğiniz günde ve saatte istediğiniz yere gidebilirsiniz. Bazı trenler sizden rezervasyon yapmanızı ister, ancak çoğu tren bu kartı kabul ederek rezervasyonsuz çalışır. Günün hemen hemen her saati çalışan bu trenler sayesinde belirlediğiniz bir gün için içerisinde belirli kategorilere dahil olan bu trenler ile aktarma sınırlaması olmadan Avrupa’nın bir ucundan diğer bir ucuna seyahat yapabilirsiniz. Biletinize seyahatinize başlamadan önce tükenmez kalem ile yazdığınız başlangıç ve varış noktaları arasında bulunan hemen hemen her trene o tarihin gece yarısından diğer gece yarısına kadar olan bütün trenleri kullanmak hakkında sahipsiniz.

EUrail Biletinin Geçerli Olduğu Ülkeler

Eurail Global Pass bileti 2019 tarihi itibari ile kullanımı geçerli olan ülkeler şu şekildedir; Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Litvanya, Lüksemburg, Karadağ, Hollanda, Kuzey Makedonya, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye ve İngiltere.