Almanya’nın En İyi Dil Okulları ve Dil Kursu Seçmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Almanya’nın En İyi Dil Okulları ve Dil Kursu Seçmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir dil bir insan, iki dil Almanya’da Yüksek Lisans…

Selamlar bugün sizlerle Almancayı yurdunda öğrenebileceğiniz en iyi beş dil kursundan bahsedeceğim. Bildiğiniz üzere Almanya’da devlet okulları ücretsiz, haliyle öğrencilerin lisans ve lisans sonrası programlar için fazlaca tercihi ettiği bir ülke. Durum böyle olunca 130 milyon insanın konuştuğu Almancayı öğrenmenin Almanya’da okumak için gerekli olduğu gerçeği çıkıyor karşımıza. Günümüz koşullarında özellikle internet sayesinde bir dili öğrenmek çok daha kolay olsa da; zor bir dil olan Almancayı yurdunda bir dil okulundan öğrenmek imkanı olanların tercihi genellikle dil okullarına gitmek oluyor.

Bir dil okuluna gideceğini varsayarak, dil okulunu seçerken nelere dikkat edilmeli ve gözlemimce Almanya’daki en iyi beş dil okulu hangisi bunlara değineceğim.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer sadece dil okuluna gelecekseniz ve amacınız dil kursu ardından üniversite eğitimine başvurmak değil yalnızca dil öğrenmekse, Almanya Dil Okulu Vizesi almanız gerekiyor. Vize ile ilgili koşulları ve detayları buradaki adresten bulabilirsiniz.

Butik mi, Zincir Okul mu ?

Dil okulu seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan birisi de okulun türü ve konumu elbette. Daha sakin ve güvenli yerlerde bulunan Butik okullar veya daha büyük ve kalabalık şehirlerde yoğunlukla bulunan zincir okullar farklı avantajlara sahip. Butik okulların az öğrenciye sahip sınıfları sayesinde daha interaktif bir eğitim alabiliyorken, zincir okulların ise köklü eğitim modelleri ve kalabalık ortamın dil öğrenmek için uygun ortamlar olduğunu düşünürsek, her iki türde okulun da ayrı ayrı avantajları var. Listede iki türden okullar da olacağı için size uygun olanı seçmekte daha özgür olacağınızı düşünüyorum.

1. Goethe Institut Almanca dil kursu

Almanya’nın dünya çapında faaliyet gösteren Goethe Enstitüsü ile Almanca öğrenebilirsiniz. Her şeyi göz önünde bulundurduğumuzda Goethe Institut, Almanya’daki en iyi dil kursları arasında ilk üçte yer alıyor. Dünya’nın dört bir yanında eğitim veren enstitü, Türkiye’de de İstanbul, İzmir ve Ankara’da faaliyet göstermektedir. Uluslararası seviye Almanca eğitimi alabileceğiniz Goethe Enstitüsü eğitimini Almanya’da almak isterseniz; Berlin, Bremen, Dresden, Frankfurt, Münih, Hamburg ve Freiburg gibi şehirlerdeki kurslarını tercih edebilirsiniz. A1 — C2 seviyelerinde Almanca kursları bulunan enstitü ile Türkiye’de, Almanya’da ve online olarak eğitim alabilirsiniz. Kursun eğitimleri için Goethe Enstitüsü web adresini ziyaret edebilirsiniz.

2. GLS — German Language School

GLS Alman Dil Okulu Berlin’de faaliyet göstermektedir. İçerisinde bilgisayar laboratuvarları, sosyal tesisler ve hatta kapalı yüzme havuzu bulunan bu dil okulunda toplamda 60 derslik bulunuyor. 1983 yılında kurulan okul, 5 defa Almanya’nın Yıldız Okulu (Star School Germany) ödülünü kazanmıştır. Her yaştan öğrenciler için her seviyeye uygun Almanca dil eğitimi bulunan GLS, eğitim alan öğrencilere konaklama imkanı da sunmaktadır. Kursun Almanca eğitimleri için web adresini ziyaret edebilirsiniz.

3. Dialoge — Bodensee Sprachschule GmbH

Almanya’nın Lindau şehrinde eğitim veren Dialoge — Bodensee Sprachschule GmbH, öğrenci ve yetişkinlere özel Almanca eğitimleri vermektedir. 1991 yılından beridir aynı şehirde faaliyet gösteren dil okulu, eğitim alan öğrencilere aynı zamanda konaklama imkanı sunmaktadır. Bünyesinde 14 sınıf bulunan okulun Almanca eğitimleri için sitesini ziyaret edebilirsiniz.

4. Sprachschule AKTIV Almanca dil kursu

Almanya’nın birçok noktasında yer alan Sprachschule-Aktiv kursları, her seviyeye uygun Almanca eğitim veriyor. Münih, Frankfurt, Hamburg, Stuttgart, Berlin, Nürnberg, Dresden, Leipzig gibi şehirlerde eğitim vermektedir. Kursa katılarak Almanca eğitiminin haricinde TELC, TestDaf, DSH gibi sınavlara yönelik de eğitimler alabilirsiniz. Sprachschule’nın Almanca eğitimleri için web adresini ziyaret edebilirsiniz.

5. Humboldt Institut

Humboldt Enstitüsü, Almanya ve Avusturya’da 17 farklı şehirde bulunan eğitim vermektedir. Berlin, Münih, Köln, Düsseldorf, Viyana gibi önemli şehirlerde eğitim veren kurs, çocuklara, gençlere, öğrencilere, yetişkinlere ve iş adamlara yönelik Almanca eğitimi imkanı tanımaktadır. Yaz okulu, online Almanca eğitimi olanaklar sunan Humboldt Enstitüsünün, konaklama dahil tam pansiyon ve çeşitli eğlence programları içeren Almanca eğitim paketlerinden yararlanabilirsiniz. Kursun Almanca eğitimleri için web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Umarım bu dil okullarından birisi veya bulduğunuz başka bir dil okulu Almanya’da yaşamanın güzel bir kariyerin temelini oluşturur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, auf wiedersehen!