Avrupa Seyahat Yasağı ve Corona Hakkında Erasmus+ Yararlanıcılarımıza Ulusal Ajanstan Duyuru

Avrupa Seyahat Yasağı ve Corona Hakkında Erasmus+ Yararlanıcılarımıza Ulusal Ajanstan Duyuru

Türkiye’de Corona virus vaka sayısı 5’e yükseldi; bunun sonucunda ek önlemler de beraberinde geldi. Türkiye 9 Avrupa ülkesine yönelik uçuşlarını askıya alma kararı aldı. Bu kapsamda Türkiye’den Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda’ya düzenlenen uçuşların 14 Mart Cumartesi sabah 08:00’den itibaren 17 Nisan 2020 tarihine kadar Corona(COVID19) nedeniyle askıya alındığı açıklandı. Ulusal Ajans Eramus+ Yararlanıcılarına bir duyuru metni hazırladı:


Ülkemizde Kovid-19 virüsü ile mücadele kapsamında alınan önlemler doğrultusunda, Erasmus+ Programından yararlanan vatandaşlarımızdan gelen sorular üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur.

1-Erasmus Programı çerçevesinde ülkemizden diğer ülkelere gidecek tüm vatandaşlarımızın, gidişlerini 13 Mart 2020 tarihinden itibaren ikinci bir duyuruya kadar erteleme zorunluluğu doğmuştur. Bu durumdaki vatandaşlarımızın Türkiye Ulusal Ajansı ve Türkiye’deki kurumlarından bilgi almaları ve gidecekleri ülkelerdeki kurumları bilgilendirmeleri yerinde olacaktır.

2- Erasmus Programı kapsamında yurtdışında bulunan vatandaşlarımızın, ilgili makamlarımızca dün ve bugün alınan önlemler ve yapılan çağrılar çerçevesinde, bulundukları ülkelerde kalmaları, alınan yerel sağlık önlemlerine ve yerel makamların kararlarına uymaları ve bulundukları ülkelerdeki Türkiye Büyükelçilik ve Başkonsolosluklarının yönlendirmelerini düzenli olarak izlemeleri yerinde olacaktır.

Bulundukları ülkelerden ülkemize dönmek isteyenlerin, böyle bir kararı Erasmus+ sözleşmelerinden kaynaklanan taahhütleri üstlenmeleri koşuluyla ve bulundukları ülkelerdeki kurumları ve ülkemizde bağlı oldukları kurumları ile istişare ederek vermeleri tamamen kendi sorumlulukları olacaktır. Ancak vatandaşlarımızın ikinci bir duyuruya kadar bulundukları ülkelerde kalmalarının ilgili makamlarımızca tavsiye edildiği önemle dikkate alınmalıdır.

Tüm Erasmus Programı yararlanıcılarına, koordinatörlerine ve ilgili vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

 

TÜRKİYE ULUSAL AJANSI