Çekya'da Erasmus

Çekya'da Erasmus

Herkese Merhaba Ben Yunus Emin Yazıcı. Süleyman Demirel Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği 2019 Mezunuyum. Sizlere, üniversite eğitimime devam ederken 2017 Bahar döneminde Çekya Brno Erasmus tecrübelerimi paylaşacağım.

Erasmus ve Çekya Kararı

Benim Erasmus ile tanışmam üniversitenin birinci sınıfında oldu. Henüz üniversitenin ilk haftalarında koridorda yürürken duvarda asılı olan bir Erasmus ilanı dikkatimi çekti. Daha sonra neymiş bu Erasmus diyip Erasmus’u araştırmaya başladım. Okuduğum yazıların hemen hemen hepsinde hem yurtdışında geziyorsun hem de eğitim alıyorsun gibi genel bir fikir vardı ve bu benim çok hoşuma gitmişti. Daha sonra bunu kesinlikle yapmalıyım dedim ve birinci sınıfta İngilizce sınavına girdim. Birinci sınıfın sonlarına doğru Erasmus’a gitmeye hak kazandığımı öğrendim, ikinci sınıfın bahar döneminde ise Brno’ya gittim. Erasmus’a erken gidenlerden biri olarak, size de Erasmusu erken yapmanızı tavsiye ederim. Erken gitmenin en büyük avantajlarından biri eğer ki Erasmus’da kaldığınız ders veya dersler olursa, döndüğünüzde bu dersleri vermek için önünüzde 2 sınıf daha olacaktır ve okulunuzun uzama ihtimali azalacaktır.

Çekya’da Erasmus yapmaya karar verirken dikkat ettiğim konular şehrin konumu ve hayatın ucuz olmasıydı. Brno 3 tane büyük üniversitesi ile tam bir öğrenci şehri diyebilirim. Öğrencinin bu kadar çok olduğu bir yerde sosyal etkinlikler çok fazla ve eğlenceli. Ayrıca başkent Prag’a 2 saatlik bir tren yolculuğu ile ulaşılabiliyor. Eğer Brno’da Erasmus yapma şansınız var ise kaçırmayın.

Çekya Erasmus Vize Süreci

Belki de Çekya ile ilgili canınızı en fazla sıkacak konu vize. Çek vizesi gerçekten geç çıkıyor. İstenilen belgeleri büyük bir dikkat ile eksiksiz olarak hazırlamalısınız. Gerekli belgelere konsolosluğun sitesinden ulaşabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus Ankara ve İstanbul konsoloslukları arasında istenilen belgelerde farklılık olabiliyor, hangi konsolosluğa başvuracaksanız onun sitesine bakmanızı tavsiye ederim. Benim vizem 30 günde çıkmıştı fakat 40 günde 60 günde çıkan arkadaşlarım vardı. Bu yüzden erken vizeye başvurmakta fayda var. İstenilen belgeleri eksiksiz hazırlarsanız bir sorun çıkmadan vizenize kavuşacaksınız.