Almanya'da (Kuzey Ren-Vestfalya) Gezilebilecek Yerler

Almanya'da (Kuzey Ren-Vestfalya) Gezilebilecek Yerler

Ben kimim ?

Erciyes Üniversitesi bilgisayar mühendisliği 3. Sınıf öğrencisiyim. İlk zorunlu stajımı Almanya’da yapma fırsatı yakaladım. Sizlere Almanya’da hem “gezilebilecek yerler” hakkında yaptığım araştırmalar hem de gezi tecrübelerimden oluşan eğlenceli bir blog yazdım.

Keyifli okumalar…

Düsseldorf

Almanya’nın önemli kültür, sanat ve endüstri şehirlerinden biri olan Düsseldorf, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin başkentidir. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Batı Almanya’da yer almıştır ve savaşta şehrin neredeyse %80’i harap olmuştur.

Ancak savaştan şehir hızla gelişerek modern bir metropol haline gelmiştir. Almanya’nın en kalabalık 7. şehri olan Düsseldorf aynı zamanda büyük şirketlerin genel merkezlerine de ev sahipliği yapmaktadır ve Avrupa’nın önemli uluslararası iş ve finans merkezlerinden birisidir.

Königsallee

Benim de konakladığım yere yakın mesafede olan Düsseldorf şehrinin kesinlikle gezilmesi gereken bir caddesi var; “Königsallee”. Bu cadde dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapıyor. Ayrıca caddenin ortasından geçen eski bir kanal var.

Bu caddede yürürken yanınızdan lüks bir arabanın geçmesi oldukça normal. (Konum)

Classic Remise Dusseldorf

Araba severlerin kesinlikle uğraması gereken bir müze olan “Classic Remise” içinde bulunan klasik arabalarla insanı büyülüyor. Girişin ücretsiz olduğu bu müzenin içinde bir de lokanta mevcut.

Müzeyi gezdikten sonra kahvenizi içip dinlenebilirsiniz. (Konum)

Katholische Gemeinde St. Lambertus

Sankt Lambertus, Düsseldorf’un eski kentindeki dört Roma Katolik kilisesinden biridir. Düsseldorf’un en büyük kiliselerinden biri olan Sankt Lambertus mimari yapısıyla kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında. (Konum)

ESSEN

Almanya’nın Ruhr Bölgesi’nde büyük sanayi kenti. Düsseldorf’un 30 km kuzeydoğusunda, Ren Irmağı’nın bir kolu üzerinde kurulmuş, eski bir kenttir. 1811’de Friedrich Krupp’un burada temellerini attığı ilk sanayi kuruluşlarıyla büyüyüp gelişmeye başladı. II. Dünya Savaşı’nda büyük zarar gördü, %75’i yıkıldı. Ancak 1945’ten sonra yeniden yüzlerce fabrika kuruldu, başta çelik olmak üzere birçok sanayinin (özellikle kimya ve elektronik) geliştiği bir kent oldu.

Sea Life

Essen’de gezebileceğiniz en eğlenceli noktalardan biri olan Sea Life, Almanya ziyaretiniz sırasında uğramanız gereken merkezler arasında yer alıyor. Su altının gizli yaşamına adım atacağınız bu merkezde daha önce hiç görmediğiniz canlıları görebileceksiniz.

Bu merkezde yaşayan canlılar arasında; piranhalar, ahtapotlar, palyaço balıkları, deniz yıldızları, kaplumbağalar, timsahlar ve daha birçok canlı bulunmakta.

Bu merkez içerisinde minik renkli balıkları besleyebilir, dikkatli olmanızı gerektiren timsahları görebilirsiniz. (Konum)

Tetrahedron in Bottrop

Şehrin en yüksek noktasına kurulmuş olan Tettahedron, şehri modernize etmek için tasarlanmıştır. Üç boyutlu bir piramit olan bu yağı 30 metre yüksekliğindedir. İçerisinde en tepeye çıkmanızı sağlayacak bir merdiven bulunan bu piramitten muhteşem Essen manzarasını izleyebiliyorsunuz.

24 saat açık olan Tetrahedron in Bottrop’u dilediğiniz her gün ziyaret edebilirsiniz. (Konum)

Red Dot Design Museum

Essen’de bulunan Red Dot Design Müzesi, 45 ülkeden toplanmış orijinal tasarımların sergilendiği yenilikçi bir müzedir.

2000’den fazla esere ev sahipliği yapan Red Dot Tasarım Müzesi içerisinde oldukça farklı nesneler görebilirsiniz. (Konum)

DORTMUND

Dortmund Avrupa’nın en eski yerleşim yerleri arasında yer alan Dortmund, bin beş yüz yıllık bir geçmişe sahiptir. Resmi kayıtlara göre 882 yılında ilk yerleşim izleri gözlemlenmiş olan Dortmund, kısa sürede konumu ile bölgenin önemli şehirleri arasında yer almıştır.

German Football Museum

Henüz yeni sayılabilecek Alman Futbol Müzesi, şehrin spora ve sporcuya verdiği önemi bir kez daha gösteriyor. Duvarları efsanevi sporcuların grafitileriyle dolu olan müze, özellikle sporla uğraşan gençlere ilham veriyor.

Futbolseverlerin kesinlikle gezip görmesi gereken bir müze. (Konum)

Museum “Hawk’s Tower”

Dortmund’a çok fazla dikkat çekmeyen Hawk’s Tower Museum, şehrin görülmesi gereken yerleri arasında yer alıyor. Sanata ve tarihe ilginiz varsa kesinlikle dikkatinizi çekecek.

Fotoğraflarınızda buraya de yer vermek isteyeceksiniz. (Konum)

Florianturm

Dortmund’un ilk göze çarpan yapısı olan Florianturm, dünyanın en eski televizyon kulesidir. Televizyon kulesi olma özelliğinin yanı sıra yüksekliğiyle dikkat çeken yapı içerisinde birinci sınıf yemekler yiyebileceğiniz oldukça şık bir restoran bulunmaktadır.

Muhteşem bir manzara eşliğinde yemek yemek isterseniz Florianturm’u ziyaret edebilirsiniz. (Konum)

 

Aklınıza takılan bütün soruları yorumlarda veya direkt olarak benimle iletişime geçerek bana iletebilirsiniz.

Keyifli çalışmalar…