Almanya’da Ziraat Bankası Hibe İşlemleri

Almanya’da Ziraat Bankası Hibe İşlemleri

Arkadaşlar herkese merhaba,

Bu yazımda sizlerle Erasmus+ hibenizi en az kayıpla nasıl çekebileceğinizi ve banka işlemleri ile ilgili bilmeniz gereken şeyleri paylaşacağım.

Almanya’da banka hesabı olmayan Erasmus+ öğrencilerden bazıları, Türkiye’de açtıkları Euro hesabı üzerinden hibelerini aldıktan sonra; paralarını komisyon veya kur farkı problemi yaşamamak için çekip, yurt dışına hibesini nakit halinde götürürken; bazıları ise nakit para taşımanın riskini göz önünde bulundurarak, parasının ihtiyacı kadar olanını Almanya’daki ATM’lerden çekerek kullanmayı tercih ediyor.

ATM’lerin komisyon alması ve kartı ATM ‘ye taktığınızda yalnızca TL hesabının görünmesi sebebiyle kur problemi yaşanması gibi sorunlar neticesinde bu yöntemin cebinize çok zarar ettireceğini söyleyebilirim.

Aynı sorunları yaşadığımdan Ziraat Bankası Euro hesabımdaki parayı en az kayıpla çekebilmek için Duisburg Ziraat Bankası şubesine gittim. Orada çalışan Cihan Bey ve Gülsüm Hanım sağ olsunlar çok yardımcı oldular. Kendileri Euro hesabımdaki parayı TL’ye çevirmeden Türkiye’ye bu işlem için bir dilekçe gönderip, onay aldıktan sonra verebileceklerini; fakat bunun işlem bedelinin 35 Euro olduğunu söyledi. Benim gibi birçok öğrencinin aynı işlem için başvurduğunu fark ettiklerinden olsa gerek ki öğrenci belgenizle gittiğiniz zaman işlem bedeli yarı yarıya yani 17,5 Euro gibi uygun bir fiyata düşüyor. Uygun diyorum çünkü paranızı ATM’den çekmeye çalıştığınızda daha fazla işlem ücreti yansıtılıyor. Dolayısıyla size en yakın Ziraat şubesine yanınızda;

  • Öğrenci Belgesi
  • Learning Agreement
  • Pasaport
  • TC Kimlik Kartı

götürerek bu hizmetten faydalanabilirsiniz. İleride değişebilecek prosedürler için gideceğiniz şubeyi arayarak, gitmeden önce bilgi alabilirsiniz.

Bu işlem için başvurmadan önce imza örneğinizin Ziraat hesabınızda tanımlı olması çok önemli!

Eğer hesabınız üzerinde imzanız tanımlı değilse; işlem için gittiğiniz Almanya’daki şube sizden imza örneği alıyor ve Türkiye’de hesabı açtığınız şubeye sisteme tanımlatmaları için yolluyor. Bu ara işlemin gerçekleşmesini bekledikten sonra devam edebilecekleri için normalde 1–1,5 saat süren bu süreç 1–2 güne çıkabiliyor. Bunun olmaması için henüz Türkiye’deyken Ziraat Bankası müşteri hizmetlerinden veya herhangi bir şubeden hesabınız üzerinde imza örneğinin tanımlı olup olmadığını öğrenip; eğer tanımlı değilse tanımlatabilirsiniz.

Tüm bu sürecin sonunda şube size komisyonsuz yalnızca 17,5 Euro karşılığında hibenizi teslim ediyor. Umarım sizler de bu hizmetten sorunsuz bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Herkese keyifli Erasmus’lar diliyorum, iyi çalışmalar.