Almanya'da ilk izlenimlerim

Almanya'da ilk izlenimlerim

Merhaba, ben Nurullah Arıçan. Gazi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği 3.Sınıf öğrencisiyim. Teknoservice firmasında kurulum ve teknik bölümde 90 gün sürecek olan stajımın üçüncü haftasını tamamlamış bulunmaktayım. Sizlere bu yazımda Almanya’da edindiğim ilk izlenimlerimden bahsetmek istiyorum.

Mutlaka hepimiz Almanların disiplinli ve çalışkan insanlar olduklarını duymuşuzdur. Bu disiplinleri sayesinde de iyi noktalara geldikleri hep söylenegelmiştir. Ben de Almanya’ya gelmeden önce bu düşüncelerin doğru olup olmadığını görmek istiyordum. Bu yüzden Almanların çalışma sistemlerini, iş disiplinlerini ve yaşayış şekillerini inceledim diyebilirim. Öncelikle dikkat çekmek istediğim nokta, kurallara sıkı sıkıya uymaları ve uymayanlara karşı birlik olup tepki göstermeleri. Bu durumu bizzat yaşadım. Uçağın yaklaşık 2 saat rötar yapması ve yorucu yolculukların ardından kaldığım yer olan Wuppertal merkez istasyonuna vardım. Buradan da otobüs ile kaldığım eve geçiş yapacaktım. Kan, ter içinde otobüse bindiğimde maskemin yanımda olmadığını fark ettim. Anında beni uyaran insanlarla karşılaştım. Bir hanımefendi maskesini bana uzatarak beni o durumdan kurtardı diyebilirim. Buna ek olarak çok kısa ve işlek olmayan yollarda dahi yayaların uzun süreler karşıya geçmek için ışığın yanmasını beklediklerini görebilirsiniz. Bu duruma alışmak biraz zor oldu diyebilirim :) . Yayaların ve bisikletlilerin gideceği yollar mükemmel bir şekilde ayrılmış. Bu şekilde sıkışmalar ve olası kazalar engellenmiş oluyor. Yani kısaca sokağa çıktığınız andan itibaren bir sistem içerisinde olduğunuzu hissediyorsunuz. İş disiplinlerini ele aldığımızda ilginç olan durum, iş yerlerine mesai saatlerinden önce gidip gün için hazırlık yapmaları. Bu sayede işe geç kalma sorunu azalmış oluyor ve çalışma saatleri daha verimli geçmiş oluyor. Geçerli bir sebep olmadan işe geç kalmanız ve bunu bildirmemeniz büyük saygısızlık olarak görülüyor. Çalışmaya erken saatlerde başlayıp erken saatlerde bitiriyorlar. Sabah 6 sıralarında tren ve otobüs duraklarının kalabalık olduğunu görebilirsiniz. Çalışma şekillerinde dikkatimi çeken şey güvenliği önemsemeleri. En küçük yol çalışmalarında dahi her yere bariyer, levha ve işaret koyduklarını görebilirsiniz. Çalışma ortamlarını da düzenli tuttuklarını söyleyebilirim.

Yine sıklıkla duyduğumuz sözlerden birisi ise Almanların soğukkanlı ve kaba insanlar oldukları. Bu konudaki düşüncelerim her gün değişiklik gösterebiliyor. Onun için şu an net bir şey söyleyemiyeceğim. Kişiden kişiye göre değişiklik gösteriyor fikrimce. Devam eden yazılarımda belki bu konuyu daha detaylı ele alabilirim. Genel olarak çok iyi İngilizce konuştuklarını söyleyebilirim. Herhangi bir nazik bir harekette bulunduğunuzda bir teşekkürü eksik etmiyorlar ve yoldan geçerken tanımasanız dahi size gülümseyip selam veren insanlar ile karşılaşabiliryosunuz.

En dikkatimi çeken noktalardan bir diğeri ise yabancı nüfusun fazla olması. Alman Federal İstatistik Ofisi’ne göre Almanya'da nüfusun yüzde 27,2’sine denk gelen 22,3 milyon kişi göçmen kökenli. Göçmenlerin geldikleri ülkeler ağırlıklı olarak Türkiye, Polonya, Suriye, Rusya ve Ukrayna. Almanların bayıldıkları yemeklerden biri döner. Öyle ki her şehirde mutlaka bir döner dükkanı görebilirsiniz. Çeşitli sosları ve bol malzemesiyle tatmaya değer lezzetlerden birisi. Bu kapsamda Türkler olarak Almanya’da çok iyi konumdayız diyebilirim. 😊