3 Günlük Paris Gezisi

3 Günlük Paris Gezisi

Evet gelelim 3 günlük Paris macerama. Burada maalesef ki şöyle yaparsanız daha uyguna gidersiniz gibi bilgiler veremeyeceğim. Çünkü zaten yurtdışında olan liseden arkadaşımla ani bir buluşma kararıyla yola çıktığım için her şeyi son anda ayarladım ve tek amacım zamandan kazanmaktı ama olur da giderseniz Paris’e dair size küçük tavsiyeler verebilmek adına bu yazıyı hazırladım. Otel ayarlaması için booking.com sitesini kesinlikle tavsiye edebilirim. 2 günlük merkezi yerdeki temiz ama küçük 2 kişilik odaya 56 Euro gibi az bir miktar verdik. Ulaşım açısından da bir günlük geçerli 7.5 Euro olan ulaşım kartlarından aldık. Bu kart ile sınırsız kez metro otobüs tramvay gibi ulaşım araçlarını kullanabiliyorsun.

Müzelere dair verebileceğim tavsiyeler ise kesinlikle Panthéon , Louvre ve Orsay müzelerine gitmelisiniz ama Panthéon ve Louvre müzelerine internetten bir gün öncesinden bilet almanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde 2 saate yakın beklemeniz gerekebilir yaz aylarında gittiyseniz özellikle. Benim bu üçü arasında en çok sevdiğim Panthéon oldu. Çünkü 232 basamak merdiven çıkarak en tepeye çıkabiliyor ve tüm Paris manzarasını görebiliyorsunuz. Bu yönden Panthéon beni çok etkiledi diyebilirim. Paris’te gerçekten görülmesi gereken çok fazla ver var 3 güne biz sığdıramadık her şeyi ama yine de çok keyiflidi.

Yazımın sonlarına gelirken başıma gelen küçük bir talihsizlikten bahsederek sizleri uyarmak istiyorum. Sacré-Cœur ve Notre Dame Katedraline gittiğinizde etrafta dolaşıp yardım için imza toplayan insanlara kesinlikle kanmayın. Elinizden şakasız zorla paranızı alıp bir anda kayboluyorlar. Onları görür görmez yanlarından uzaklaşmanızı tavsiye ederim. Bunların dışında kendinizi şehrin o mükemmel kendine has atmosferine bırakın ve her sokağın her yürüyüşün her caddenin tadını çıkarın. Son olarak da Ladurée' den farklı aromalarda makaron denemeyi unutmayın.