Köln Ziyaretim ve Köln Katedrali

Köln Ziyaretim ve Köln Katedrali

Merhabalar ben Alperen. Bugün hafta sonunda gezdiğim Köln ve Köln Katedralinden bahsedeceğim. Katedrali daha istasyona gelmeden gördüğümde çok etkilendim. Bu tarz mimari yapıları incelemek her zaman ilgimi çekmiştir. Önce dış Mimarisini inceleyip fotoğrafladıktan sonra İçerisine girip incelemeye devam ettim. Etrafı bol bol fotoğrafladım ve eski mimariye dokunup tarihi hissettim. Yazıma katedral hakkında bilgiler ile devam edeceğim.

Almanya'nın dördüncü en büyük şehri olan Köln'de bulunan Köln Katedral'inin yapım fikri 7. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Zamanın koşullarına göre bir kulenin uzunluğu en fazla 157 metre olacağı söylenmiştir. Fakat Katedral'in ilk temeli 1248 yılında atılmıştır. Köln'ün merkezinde yer alan bu yapı harika bir manzaraya sahiptir. O zamanlarda yaşanan maddi sıkıntılardan dolayı yapımı aksamış hatta bitirilemeyen inşaat adı bile verilmiştir. 632 yılda bitirilebilen bu devasa yapı Avrupa'nın en büyük ibadethanelerinden birisi olarak gösterilmektedir. İki kuleye sahip olan bu Katedral 157 metre uzunluğa sahiptir. Köln Katedrali Almanya'nın ikinci Dünya'nın üçüncü en büyük kilisesi ünvanını kazanmıştır. 509 basamağa sahip olan Köln Katedral'inin kuleleri 157 metre uzunluğundadır. Ziyaretine gelen yerli ve yabancı insanlar kuleye çıkarak Köln'ün eşsiz manzarası ile karşılaşacaklardır. Epeyce yorucu olan bu basamaklar çıkılmaya değer olduğunu çıktıktan sonra anlaşılmaktadır.

Bu bilgiler ışığında kulelere çıkma deneyimini yaşayıp gördüm. 509 basamağı çıkıp Köln manzarasını bir süre izledim ve nereleri gezmem gerektiğine karar verdim. Yeni lezzetler keşfedip mağazalarda fiyatlara baktım. Arkadaşlar ile beraber gezmenin ve Ren nehrinin etrafında eğlenen diğer insanlar ile günün batımını seyredip ardından bu turu sonlandırdık.