Almanya’da Erasmus+ Staj Deneyimim

Almanya’da Erasmus+ Staj Deneyimim

Merhabalar, ben Yiğit Eydemir. Bu yazımda sizlere Teknoworld şirketinde gerçekleştirmiş olduğum Erasmus+ staj sürecimden  bahsedeceğim.

Türk-Alman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 2021 yılı mezunlarındanım. Okulumdaki 2020 yılı Erasmus+ Stajı başvuru süreçlerinin tamamlanmasıyla birlikte staj yeri aramaya başladım. Bu süreçte şirketler ve stajyerlerin birbirlerine ulaşmasını sağlayan Erasmusintern sitesinden faydalanarak Teknoworld şirketine başvuruda bulundum. Oldukça ilgili bir mülakat sürecinden sonra kabul mektubum elime ulaştı. Kabul mektubunu okula sunmamla beraber staj tarihimi beklemeye başladım. Pandemi nedeniyle sınırların da kapanmasıyla birlikte 2020 yılında stajımı gerçekleştirememiş olsam da, staj hakkım okulum ve şirket tarafından bir sonraki yıla ertelendi. Stajım 2021 Eylül-Kasım ayları arasına şirket staj koordinatörü tarafından aynı ilgi ile plandı ve gerçekleştirmek üzere Almanya’nın Nordrhein-Westfalen eyaletine geldim.

Sürecin en zor kısımlarından biri olan konaklama durumu şirket aracılığıyla zahmetsiz şekilde çözülmüştü, geldikten sonra ofisteki ve kalacak yerdeki arkadaşlarım tarafından karşılandım. Ben Neuss ofisinde görev alıyordum. Yazılım departmanı altında planlanan stajım için ilk haftaki oryantasyon/uyum haftası ile birlikte yürütülen görevlere dahil oldum. Ofisteki interaktif çalışma ortamı Almanya’daki staj deneyimim için oldukça verimli oldu. Almanca bilerek geldiğim için Almanya’da geçirmiş olduğum 2 aylık süreçte  dil bilgimi çok daha ilerletme fırsatı bulmuş oldum. Nordrhein-Westfalen eyaleti konumu itibariyle Avrupa’nın kalbi denebilecek bir yerde bulunuyor. Ben de staj süresince bundan yararlanarak Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, Danimarka, İsveç gibi ülkelerin daha önce görmediğim yerlerini görme fırsatı buldum. Bu gezilerimde yaygın tren ve otobüs güzergahlarının yanı sıra üniversite öğrencilerine günübirlik tur düzenleyen şirketleri de kullandım, Avrupa’da staj yapan ya da öğrenim gören herkese bu fırsatları değerlendirmesini öneririm.

Erasmus+ Stajını öğrenim sırasında gönüllü ya da zorunlu seçenekleriyle birlikte mezuniyet sonrasında ve 12 ay içerisinde “yeni mezun” seçeneğiyle yapabilmek mümkün. Ben de mezuniyet sonrasında yeni mezun olarak Erasmus+ Stajımı gerçekleştirdim. Staj sırasındaki deneyimlerim sonucu, özellikle Nuri Bey’in de kazandırdığı vizyon ile birlikte 2022 yaz dönemi ile birlikte Almanya’da yüksek lisans yapmak üzere başvurularımı yaptım. Herkese bu deneyimi yaşamasını  tavsiye ederek Erasmus+ Stajını en verimli şekilde gerçekleştirmesini diliyorum :)