Teknoworld Erasmus+ Staj Deneyimi

· 2 dakika okuma süresi
Teknoworld Erasmus+ Staj Deneyimi

Merhaba Arkadaşlar, bu yazımda sizlere Erasmus+ aracılığı ile Teknoworld şirketinde yapmış olduğum 3 aylık marketing stajımdan ve Almanya’ya gelme aşamasında neler yapmalısınız biraz bunlardan bahsedeceğim.

Erasmus öğrenim hareketliliği ile Çek Cumhuriyetinde bir dönem eğitim alma fırsatından sonra karar verdiğim Erasmus+ Staj hareketliliği için staj arayışına  başladım. Teknoworld şirketi ile erasmusintern.org sayfası aracılığı ile iletişime geçtim ve başvuru sürecim başladı. Bu süreçte, videolu özgeçmişi, cv ve birkaç evrak istendi. Deadline tarihine kadar hepsi gayet tamamlanabilir evraklardı.Başvurumu tamamlayıp evraklarımı gönderdikten kısa bir süre sonra olumlu bir cevap aldım ve böylelikle vize işlemlerine başladım. 3 aylık bir staj yapacağım için Schengen’e başvurmam gerekiyordu. Eğer siz 90 günden fazla staj yapıcaksanız Ulusal Vizeye başvurmak zorundasınız. Vize konusunda ise bordo pasaportlu olmama rağmen hiçbir sıkıntı yaşamadan 2 hafta içerisinde vizemi aldım.

Almanya’ya vardıktan sonra şirket tarafından bizim için kiralanan eve stajyer bir arkadaş tarafından havaalanından karşılanarak gayet kolay bir şekilde ulaştım. Ertesi günlerde ise Teknoworld şirketinde stajımız başladı. Teknoworld şirketi güvenlik sistemleri ve bu gibi birçok alanda oldukça başarılı çalışmalara imza atmış tecrübeli bir şirkettir. 3 aylık stajımız boyunca Marketing departmanında takım arkadaşlarım ile birlikte, piyasa ve ilgili ürünler araştırması, potansiyel ortaklıklar ve işbirlikleri belirlemek, yeni müşteriler çekmek için iş geliştirme ve pazarlama stratejileri üzerine çalışmalar gibi pek çok kendimizi geliştirdiğimiz çalışmalarda bulunduk.

Almanya'da geçirdiğim 3 ay boyunca İtalya,Fransa,Belçika ve Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bulunan bir çok şehri gezdim. Hatta kasım ayının sonlarına doğru birkaç şehirde açılan Christmas Marketleri bile görme fırsatını yakaladım. Kısaca her açıdan dolu dolu geçen bir staj deneyimi yaşadım ve kesinlikle Erasmus staj ya da öğrenim olsun fark etmeksizin herkese bu gibi deneyimlerde bulunmasını öneririm.