Almanya'da Erasmus+ Stajı

Almanya'da Erasmus+ Stajı

Merhaba arkadaşlar ben Sena Dibek. Elektrik Elektronik Mühendisliği 4.sınıf öğrencisiyim. Bu yazımda sizlere Almanya'da Teknoworld şirketinde Erasmus+ Staj Hareketliliği kapsamında yapmış olduğum 3 aylık staj deneyimimden bahsedeceğim.

Okulumdaki erasmus sınavında başarılı bir puan aldıktan sonra staj yeri araştırmaya başladım. ErasmusIntern sitesinden Teknoworld şirketini buldum  ve hemen başvurdum. Başvuru sürecinde video cv ve bazı evraklar istendi. Olumlu geri dönüş aldıktan sonra çok kısa bir süre içerisinde kabul mektubum elime ulaştı. Yeşil pasaportum olduğu için de vizeye başvurmama gerek kalmadan sorunsuz bir şekilde ülkeye giriş yaptım.

Teknoworld şirketi güvenlik sistemleri, çeşitli ağ çözümleri, yazılım alanında çalışmalar yapan ve emniyet binaları, konsoslosluklar, bankalar ,alışveriş merkezleri gibi kurumlarla çalışan oldukça tecrübeli bir şirket.

Ofise geldiğim ilk gün patronum ve diğer stajyer arkadaşlarımla tanıştım ardından kısa bir toplantı yaptık. Bu toplantıda neler yapacağımızı, staj sürecimizin nasıl geçeceği hakkında konuştuk. Kurulum departmanında olduğum için daha çok sahada görev aldım. Ekip arkadaşlarım ve patronumuz Nuri Bey ile birçok projede yer aldık. Otomasyon sistemi projeleri, ağ çözümleri, analog ve ıp güvenlik sistemleri üzerinde çalıştık. Okulda öğrendiğim teorik bilgiler ve burada edindiğim tecrübeler sayesinde oldukça verimli bir staj geçirdim.

Erasmus+ Stajı yaparken Almanya'daki birçok şehri ve bazı avrupa ülkelerini de gezip görme fırsatım oldu.Staj yaptığım arkadaşlarım ile birlikte İtalya, Fransa, Belçika ve Hollanda’daki şehirleri gezdik. Farklı kültürler tanıma şansı yakaladık. Sizler de ryan air, flixbus ve bla bla car gibi uygulamaları kullanarak çok uygun bir fiyata bilet alıp avrupayı gezebilirsiniz.

3 ay boyunca hem gezip hem birçok şey öğrendiğim ve kariyerimle ilgili çok güzel bir deneyim elde ettiğim için Teknoworld ailesine teşekkür ederim. Kesinlikle herkesin erasmusu deneyimlemesi gerektiğini tavsiye ediyorum. Okuduğunuz için teşekkürler.