Almanya' ya Geldiğimdeki İlk İzlenimlerim

Almanya' ya Geldiğimdeki İlk İzlenimlerim
Photo by Андрей Добровольский / Unsplash

Merhabalar. Bu yazımda sizlere Erasmus+ Stajı' m kapsamında Almanya' ya turist olarak değil de burada bir süreliğine yerleşik yaşayan bir birey olmanın bilinciyle geldiğimdeki tecrübelerimi aktarmaya çalışacağım.

Uçakta bir çok Türk ile beraber seyehat ediyorsunuz doğal olarak. Hatta hemen hemen hepsi Türk'tü uçağın diyebilirim. Uçaktan inene pasaport kontrolüne gidene kadar pek anlamıyorsunuz aslında Almanya' nın ambiyansını.

Pasaport kontrolünde mimiksiz, nispeten sert bir Alman polisi beni bekliyordu. Almanların Almanca konuşulmasını sevdiğini bilmeyen yoktur heralde. Ufak bir jest olarak Almanca selamlayabilir veya iyi günler diyerekten pasaportunuzu uzatabilirsiniz. Sizinle ilgilenecek memurun " Schönen Tag" cümlesini duyduğundaki surat ifadesinin değişiminden bırakacağı etkiyi anlayabilirsiniz.

Almanca bilgim temel olarak var olsa da gündelik hayatta kullanılan kelimelere aşina olmayışım, grameri çok temel olarak bilişim gördüğüm yazıları tabelaları anlamamı imkansız kıldı. Fakat translate ile cümleleri, kelimeleri çevirerek rahatlıkla istediğim yerlere ulaşabildim. Havaalanı içerisinde İngilizce yönlendirmeler de mevcut orada bir sıkıntı yaşamayacaksınız içiniz rahat olsun.

Yapı olarak sosyal bir insanım. Düsseldorf' dan Wuppertal' e kadar olan yolculuğumda bana sohbeti ile eşlik edecek arkadaş edinmek istedim. Bu isteğim doğrultusunda insanlarla konuşmaya çalıştığımda kısa cevaplar vermeleri veya ingilizce bilmiyor oluşları beni şaşırttı. Yoldan geçen farklı dilde konuşan bir yabancı ile kaçımız derin sohbetlere giriyoruz ki gerçi diyerekten müziğim ile yola devam ettim.

Wuppertal' de yaşadığım süre boyunca bir çok arkadaşlıklar edindim. Soğuk bir millet olarak tanıdığımız Almanlar konuşmasını bildiğinizde sıcakkanlı olabiliyor. Diğer milletlere göre yakınlaşmanız, arkadaşlık bağlarınızı güçlendirmeniz biraz daha fazla zaman alıyor diyebilirim.

Çok dakikler! Bir arkadaşınız ile buluşmak için sözleştiğinizde buluşma saatinden daha önce orada oluyorlar. Henüz kararlaştırdığımız buluşma saatine geç kalan hiçbir Alman arkadaşım olmadı. Fakat insanların bu dakikliği Almanya' nın tren hattı olan Deutsche Bahn' a yansımamış desek yalan olmaz. Buraya geldiğinizde trenlerin ertelenmesine, iptal edilmesine, yol ortasında ara durakta durup buradan sonra devam etmeyecek tren denilmesine karşı hazırlıklı olmanız gerekiyor. Sizin de buluşmalarınıza ve gündelik işlerinize vaktinde yetişebilmeniz açısından bu hususları göz önüne alıp daha erken bir saatte yola çıkmanız gerekiyor.

İlk olarak paylaşabileceğim deneyimlerimden şimdilik aktaracaklarım bu kadar.