Yurtdışına İlk Defa Çıkanlara Tavsiyeler

Yurtdışına İlk Defa Çıkanlara Tavsiyeler
Photo by Thought Catalog / Unsplash

Merhabalar. Bu yazımda sizlere yurtdışına çıkarken edindiğim tecrübelerimi ve tavsiyelerimi paylaşmaya çalışacağım. Sözü daha fazla uzatmadan başlayalım

Öncelikle havaalanından bahsetmek istiyorum. Yeni bir ülkeye ilk indiğinizde etraftaki tabelaların farklı bir dilde olması, çevrenizdeki insanların bir çok farklı dilden konuşması ve özellikle gittiğiniz ülkedeki dili bilmiyor veya aşina olmuyor oluşunuz biraz gerici bir ambiyans yaratabiliyor. Sakin olun! İngilizce dil bilginiz veya teknolojinin bizlere sunduğu nimetler iletişim, ulaşım gibi engelleri rahatlıkla aşmanızı sağlayacak en önemli unsur.

Pasaport kontrolü bir çok defa yurtdışına çıkmış biri olsam bile bazen gerici olabiliyor. İlk defa tek yurtdışıma çıkışımı hatırlıyorum. Ne yapacağım? Ne soracaklar acaba? Bir aksilik olursa ne olacak? Geri dönmem mi gerekecek? Ya burada yapmam gereken işler, planlarım ne olacak? Bu tarz sorular kafamı kurcalamıştı. Sıranın bana gelmesini beklerken yaşadığım o gerginlik şuanda gülerek hatırladığım bir anı olarak kaldı benimle. Vizeniz veya yeşil pasaportunuz var. Kanun kaçağı değilsiniz! Gerekli prosedürleri ve incelemeleri geçip güvenli bir profil oluşturduğunuz için şuanda o ülkenin sınırlarına girmek için pasaport kontrolünde bekliyorsunuz. Bunu unutmayın!!! Ne kadar rahat ve sakin olursanız sizin için o kadar rahat geçecek bir prosedür bu pasaport kontrolü.

Pasaport kontrolünü geçtiniz, valizlerinizi aldınız. Tebrikler! Artık resmi olarak gittiğiniz ülkenin (Almanya' nın, Polonya' nın, Amerika' nın hayal gücünüzde hangi ülke varsa) topraklarındasınız. Benim için en önemli konu internet erişimi oluyor genelde. Havaalanlarındaki ücretsiz wifi ağlarını kullanarak veya gördüğünüz birisinden internetini paylaşmasını isteyerek uçuş süresinde sizi merak eden sevdiklerinize haber vermeyi ihmal etmeyin.

En kısa sürede bir telefon hattı temin edin! Hangi telefon hattını alacağınızı seyehatiniz öncesinde bir araştırma yaparak kafanızda belirleyin.

Her ihtimale karşı çevrimdışı haritaları telefonunuza indirin! Telefon hattınızı alıp hareket halinde bir internete erişiminiz olana dek hayat kurtarıcı olabiliyor çevrimdışı haritalar. Havaalanından şehir merkezine nasıl gideceğinizi belirleyip ona göre hareket edebilir, en yakın hattı alabileceğiniz konumu çevrimdışı haritalar sayesinde daha rahat, kendinizden daha emin bir şekilde bulabilirsiniz.

Ve EN ÖNEMLİ hususa gelelim. İnsanlarla konuşmaktan ÇEKİNMEYİN!!! Dil bilginiz yeterli mi, insanlar beni anlayacak mı, yeterli pratiğim var mı şeklinde soruları kendinize yöneltip baskılamayın. Çekinmeyin! Korkmayın! Kendinize güvenin! Gerektiğinde yardım isteyin! Yeni bir ülke hikayenizde yeni bir bölüm demek. Bu bölümün sayfalarını nasıl dolduracağınız sizin elinizde. Unutmayın ki hikayelerdeki kahramanların ilk tasviri nasıl yapılırsa hikayenin devamında da o tasvir çevresinde şekillenir kahramanın özellikleri. Bu hikayenin kahramanı sizsiniz ve nasıl bir başlangıç yapıp devam ettireceğiniz sizin elinizde.