Almanya'da Telefon Hattı Sahibi Olmak

Almanya'da Telefon Hattı Sahibi Olmak
Photo by Andrey Metelev / Unsplash

Merhaba arkadaşlar, bugünkü yazımda sizlere cep telefonum için hat alırken edindiğim tecrübelerimden bahsedeceğim.

Almanya için yola koyulmadan önce aklıma takılan ve şüphe ettiğim sorulardan biri de Almanya'da ve Avrupa'da kullanabileceğim bir cep telefonu hattı sahibi olmaktı.

Almanya'ya gelmeden önce, Türkiye'de kullandığım hattımı, servis sağlayıcım ile iletişime geçip yurtdışı kullanımına açtırdım. Bu sayede henüz hat sahibi değilken, yurtdışında hattımı uluslararası dolaşım ile kullanabilecektim. Her servis sağlayıcısında fiyatlar değiştiği için Türkiye hattım için yurtdışı kullanımı günlük ücretini kesin olarak söyleyemiyorum. Almanya'ya geldiğim ilk bir kaç gün bu şekilde kendi tarifemi kullanabildim.

Bu bir kaç günün ardından, hat almak için burada bulunan; T Mobile, O2, Vodafone gibi servis sağlayıcıları gözüme çarptı. Bu markaları araştırmaya koyuldum. T Mobile bana pek ekonomik gelmedi. Tarifeleri öğrenciler için pek uygun değil gibiydi. Daha sonra Vodafone'a uğradım ve burada bulunan paket ve tarifeler, pek kullanışlı değildi. Burada bulunan stajyer arkadaşlarıma da danıştıktan sonra, O2 servis sağlayıcısı ile görüşmek için şubeye gittim. Merkez tren istasyonuna yakın olan şubeye gittiğimde, hem tarifelere bakma fırsatı buldum hem de orada çalışan Türkler ile tanışma fırsatı buldum. Tarifeler hem ekonomik hem de kullanışlıydı. Burada bulunan Türk çalışanları sayesinde hem prosedürleri öğrendim hem de paket seçiminde zorlanmadım. Uygun bulduğum tarifeyi seçtikten sonra, sıra prosedürlere geldi. Pasaportum ve mail adresim ile bunu halledebildim. Daha sonra hattı telefona taktım ve hemen kullanmaya başladım. Almanya'da hat olmadan gezmek ve görmek gerçekten zor. Umarım bu yazım sizlere yardımcı olur.

Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.