Alman Kültürüne Kısa Bir Bakış

Alman Kültürüne Kısa Bir Bakış

Merhaba,

Bulunduğumuz ülkelerdeki kültürel ögeleri ve kültürü tanımak çevremizi daha kolay bir şekilde algılamamıza yardımcı olur. Günlük yaşama daha kolay uyum sağlayabilmek adına bulunduğumuz ülkedeki kültürel hakimiyeti bilmemiz bize oldukça fayda sağlayacaktır. Bu nedenle ben de sizlere Almanya’daki hakim kültürden bahsedeceğim. Keyifli okumalar.

Dakiklik, titizlik, üretkenlik

Almanya denilince akla genellikle titizlik, dakiklik ve üretkenlik gelir. Alman kültüründe işleri düzgün bir şekilde yapmak büyük öneme sahip.  Bu nedenle ürettikleri ürünlere de bu kalite ve özen yansıyor. Almanlar dakiklik ve organizasyon yetenekleri ile işleri planlayarak hızlı bir şekilde halletmeyi severler. Buna dair atasözleri de mevcut.

‘Morgenstund hat Gold im Mund.’  = ‘Erken kalkan erken yol alır.’

Alman mühendisliği

Almanlar teknolojinin birçok alanında ürettikleri ürünlerin kaliteli ve dayanıklı olmasına özen gösterirler. Diğer ülkelerle kıyaslandığında Almanların mühendislik konusunda oldukça güçlü bir konumda olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Seyahat kültürü

Almanlar seyahat etmeyi severler. İş günlerinde titizlikle çalıştıkları gibi tatillerde de eğlenmeyi bir hayli seven bireylerdir.

Oktoberfest

Alman kültürünün önemli bir parçası da ‘Oktorberfest’ dir. Bu festivale özel olarak mayalanmış biralar ile festival kutlanır. Bu festival dünyanın başka şehirlerinde de gerçekleşmektedir.

Bira kültürü

Almanlarda bira kültürü hakimdir. Birasız kutlama onlar için düşünülemez. Kendi yaptıkları özel bira karışımlarına ise ‘Biermixgetränke’ adı verilir.

Jest ve mimikler

Her kültürde olduğu gibi Almanlar da jest mimikleri kullanıyor ancak Almanların jest ve mimikleri kullanması biraz daha baskın bir şekilde gerçekleşiyor. İletişimde çok önemli yere sahip olan bu ögeleri kullanmaları bireylerarası iletişimde de oldukça başarılı bir şekilde kendilerini ifade etmelerini sağlıyor.

Alman bürokrasisi

Alman düşünür Max Weber’in görüşlerinden de anlayabileceğimiz üzere bürokrasinin doğru ve düzgün bir şekilde işlemesi Alman toplumunda önemli bir yere sahip.

Trafik kuralları

Almanlar trafik kurallarına sıkı sıkıya uyarlar. Bunun bir parçası kurallara riayet etmeyi sevmeleriyle bir parçası da Almanya’daki trafik cezalarının katı olmasından kaynaklıdır.

Almanları kendi atasözleri ile kısaca şöyle tanımlayabiliriz:

‘Erst die Arbeit, dann das Vergnügen’ = Önce iş, sonra eğlence.