Almancasını Geliştirmek İsteyenlere Tavsiyeler

Almancasını Geliştirmek İsteyenlere Tavsiyeler

Merhaba,

Önceki yazımda Almanca öğrenmek isteyenlere tavsiyelerde bulunmuştum bu yazım ise Almanca öğrenirken bir yerde tıkanıyorum diyenler için. Siz de Almanca öğrenirken bir yerde tıkandığınızı ve kendinizi geliştiremediğinizi düşünüyorsanız yazımı okumaya devam edebilirsiniz.

Öncelikle kendinizi bir yerde tıkanmış hissediyorsanız bu hangi dil olursa olsun öğrenirken kendinize biraz zaman vermeniz gerektiğini unutmayın.

Çalışma metodunuz monotonlaşmış olabilir

Eğer çalışma metodunuz monoton bir hale büründüyse bu size dilde ilerleyemiyormuş hissi verebilir. Bu nedenle uzun zamandır aynı çalışma yöntemine sahipseniz ve sıkılmaya başladıysanız bunu değiştirmenizin vakti gelmiş demektir. Dil öğrenirken de konfor alanınızdan çıkmanız kendinizi daha da geliştirmenizi sağlayacaktır. Programınızda değişiklik yaparken önceki programınızda olanları tamamen değiştirmek yerine küçük değişikliklerle başlamalısınız.

Çalışma programınız gerçekçi olsun

Bir dili öğrenirken kendinize zaman tanımayı unutmamalısınız. Bunun haricinde gerçekleştiremeyeceğiniz çalışma programını yapmak sizi daha da heveslendirmek yerine bir yerde pes etmenize ve motivasyonunuzun düşmesine neden olacaktır. Yavaş yavaş sağlam temellerle ilerlemek her zaman en iyisidir, bunu unutmayın. Vaktinize ve yoğunluğunuza göre gerçekçi bir program hazırlamanız ve bunu uygularken zorlanmamanız, motivasyonunuzu kaybetmemenizi sağlayacaktır.

Mutlaka dinleme yapın

Dinleme yapmak hem kulak doygunluğunuzu artıracak hem de sizi yormayacak kolay bir çalışma yöntemidir. Çok sevdiğiniz ve her sahnesini bildiğiniz bir filmi bir de Almanca dublajlı ve Almanca alt yazılı olarak izlemeyi de deneyebilirsiniz. Bu yeni kelimeler ve konuşma kalıpları öğrenmenizi sağlayacaktır.

Konuşmayı unutmayın

Çevremde Almanca konuşacak kimse yok ki dediğinizi duyar gibiyim. Konuşmanız için karşınızda birinin sizi bekliyor ya da dinliyor olmasına gerek yok. Eğer sınava yönelik çalışıyorsanız internetten bulabileceğiniz fikir belirtmeye dayalı sorular üzerinden, kendi başınıza sözlüğe bakmadan ve yazmaya çalışmadan cevaplar vermeye çalışın. Anlatmak istediğinizi tam anlatamadığınızı düşündüğünüz yerde veya söylemek istediğiniz kelime aklınıza gelmediği sırada farklı bir yoldan anlatmayı deneyin. Bunu yapmanız, anlatmak istediğinizi nasıl çeşitli yollarla söyleyebileceğinizi size öğretecektir.

Motivasyon

Her şeyde olduğu gibi motivasyonunuzu kaybettiğinizi düşündüğünüz noktada neden motivasyonunuzun düştüğünü anlamaya çalışın. Dil öğrenirken merak etmeli ve öğrendiklerinizi kullanmalısınız aksi halde öğreniminiz körelmeye başlar. Bunun için de motivasyon sahibi olmanız gerekir. Yaptığınız, öğrendiğiniz şeyi ne kadar istekli ve hevesli yaparsanız kendinize o denli yararlı olabilirsiniz.

Viel Erfolg!