A/T 11 Belgesi Hakkında

A/T 11 Belgesi Hakkında

Bir Erasmus+ öğrencisi/stajyeri olarak A/T 11 belgesine sahip olmanın avantajından bahsetmek istiyorum.

Öncelikle bu belgenin ne olduğunu, kimler tarafından ve nereden alındığıyla ilgili bilgi vermek gerekirse:

İsmi Nereden Gelmektedir?

Belge isimleri Türkiye ile Almanya’nın baş harflerinden oluşuyor. Almanya’dan (A) Türkiye’ye (T) giden birisi için T/A belgesi gerekirken, Türkiye’den (T) Almanya’ya (A) giden birisi için ise A/T Belgesi gerekiyor. Belge isimlendirilirken gidilen ülkenin baş harfi başa geliyor.

A/T 11 Belgesi Nedir?

A/T 11 belgesi, yurt dışındaki süre boyunca acil durumlara karşı sağlık güvencesinin var olduğunu kanıtlayan bir belgedir. Bu belgeyi Türkiye’de bağlı olunan ilin Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat ederek herhangi bir ücret ödemeden alabilirsiniz. A/T 11 belgesi ile Almanya’da bulunduğunuz süre boyunca (Belgenin geçerlilik süresi maksimum 183 gündür. Altı ayda bir yenilenmesi gerekir.) Barmer ya da AOK gibi bir sağlık sigortası tarafından ücretsiz olarak kamu sağlık sigortası kapsamına alınırsınız. Ancak bu sigortanın kapsamı da sınırlı olacaktır.

A/T 11 Belgesinin Kapsamı Nedir?

Türkiye, birçok Avrupa Birliği ülkesiyle karşılıklı olarak sağlık sigortası geçerlilik anlaşması imzalamıştır. Türkiye vatandaşları, Türkiye ile Sosyal Güvenlik Anlaşması olan ülkelerde eğitim için bulundukları süre boyunca bu ülkelerdeki sağlık ile ilgili hizmetlerden yararlanabilirler.

Almanya ile Türkiye arasında 01.11.1965 tarihinde imzalanan sağlık hizmetleri ve sosyal güvenlik sözleşmesi ile Almanya’ya giden Türkiye kökenli öğrenciler de Türkiye’deki devlet sigortalarını Almanya’da herhangi bir ekstra ücret ödemeden kullanabilirler.

Türkiye Cumhuriyeti, Almanya’ya ek olarak Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa, K.K.T.C. Makedonya, Azerbaycan, Romanya, Bosna-Hersek, Çekya, Arnavutluk, Sırbistan, İtalya, Lüksemburg, Hırvatistan ve Karadağ ile de karşılıklı olarak sağlık sigortası uygulaması anlaşması imzalamıştır.

A/T 11 Belgesini Kimler Alabilir?

Almanya’da okuyacak öğrencilerin bu belgeyi alabilmesi için; 25 yaşını aşmamış olması (erkekler için 25 yaş altı, kadınlar için bekar olmak) ve çalışan olarak gözükmemesi gerekiyor. SGK sitesinde yer alan bilgiler şöyle;

“Sigortalının bakmakla yükümlü aile bireyleri ile gelir/aylık sahibi ve bunların bakmakla yükümlü aile bireyleri öğrenim amaçlı olarak sağlık uygulaması bulunan sözleşmeli ülkeye gittiklerinde bunlar adına sağlık yardım belgesinin düzenlenebilmesi için;

A) Lise eğitimi için gidecek olanlardan, eğitim görülen okulun Türkiye’de lise seviyesinde olduğunu gösteren Millî Eğitim Bakanlığı veya Ülkemizin dış temsilciliklerinden alınacak belgeyi,

B) Ön lisans, lisans veya yüksek lisans eğitimi için gidecek olanlardan;

  • Yurt dışında üniversiteden kabul edildiğine dair belge veya dönem kayıt belgesinin (sömestr tarihlerini gösterir olmalı),
  • Öğrenim görülen üniversite/fakültenin ön lisans, lisans veya yüksek lisans seviyesinde olduğunu gösteren e-Devlet, YÖK veya Ülkemizin dış temsilciliklerinden alınacak Okul Tanıma belgesinin,
  • Kabul veya dönem kayıt belgesinin Türkçe yeminli tercümesini,

C) Erasmus kapsamında gidecek olanlardan;

  • Türkiye’de okuduğu üniversiteden Erasmus kapsamında gittiğine dair yazıyı,
  • Türkçe yeminli tercümesi ile birlikte okulun sömestr tarihlerini gösterir belgeyi,

temin ederek Kurama ibrazı gereklidir.”

Kendi tecrübeme dayanarak söylemek isterim ki Erasmus programına dahil olacağınıza dair okulunuzdan alacağınız bir belge A/T 11 almak için yeterli olacaktır.

A/T 11 Belgesi Nereden Alınır?

Okulunuzdan almış olduğunuz söz konusu belgeyi Türkiye’de bulunduğunuz ilin Sosyal Güvenlik Kurumuna götürerek aynı gün içinde ve herhangi bir ücret ödemeden alabilirsiniz.

A/T 11 Belgesini Aldıktan Sonra Ne Yapılmalı?

Almanya’ya vardıktan sonra eğer doktora gitmeniz gereken bir durum varsa öncelikle TK, AOK, DAK ve Barmer gibi ülke çapında faaliyet gösteren sigorta şirketlerine gidip A/T 11 belgesini teslim etmeniz gerekiyor. Ardından size verecekleri belge ile hastaneye gidip ücretsiz olarak tedavi (sadece acil durumlar) olabilirsiniz.

Wuppertal’de Hangi Sigorta Şirketine Gidebilirim?

Aşağıda gördüğünüz üzere evden çok da uzak olmayan bir mesafede AOK bulunuyor. Buraya giderek söz konusu işlemi yaptırabilirsiniz. Yanınızda A/T 11 belgesine ek olarak pasaport ve her ihtimale karşı Erasmus belgelerinizi almanızı tavsiye ederim. Şubenin çalışma saatleri şu şekilde:

Pazartesi 08:00-18:00

Salı 08:00-18:00

Çarşamba 08:00-18:00

Perşembe 08:00-18:00

Cuma 08:00-16:00

Cumartesi ve Pazar KAPALI