Yurt Dışı Turu 1-Amsterdam

Yurt Dışı Turu 1-Amsterdam
Photo by Adrien Olichon / Unsplash

Farklı bir seriden herkese tekrar merhaba. Bu yazı serimde yurt dışında gezdiğim şehir ve ülkelerden bahsedeceğim. Yurt dışı serime Hollanda’nın başkenti olan Amsterdam ile başlıyorum. Amsterdam yurt dışında gezdiğim ilk şehir olma özelliğini taşıdığından bu serime bu şehir ile başlama kararı aldım. 17 Temmuz 2022 tarihinde stajyer arkadaşlarım ve Nuri Özyurt Bey ile gerçekleştirdiğimiz bu gezi muhteşem geçti. Tecrübelerimi ve edindiğim bilgileri bu yazımda sizlere elimden geldiğince aktarmaya çalışacağım. Haydi, şimdi hep birlikte Amsterdam’ı keşfedelim.

Amsterdam

Amsterdam, Hollanda'nın başkenti ve ülkenin en yüksek nüfuslu şehri olma özelliğini taşımaktadır. Şehir, ülkenin batısında, Kuzey Hollanda eyaletinde yer almaktadır. Amsterdam çok özgün bir kent yapısına sahiptir. Şehir ay şeklinde iç içe geçmiş kanallardan oluşmaktadır. Bu kanalların etrafında tarihi evler bulunmaktadır. Kanalların etrafındaki bu evler kamu veya özel iş yeri ve ev olarak kullanılmaktadır. Şehir içindeki bu kanallar bataklık olan bölgede öncelikle suları denetim altına almak için kazılmıştır. Bu kanallar üzerinde oldukça fazla sayıda tekne ve tekne evler bulunmaktadır. Amsterdam, dünyada en çok ziyaret edilen 5. merkezdir. Şehirde çok çeşitli ülkelerden gelen insanlar bir arada yaşamaktadır. Bu açıdan Amsterdam kültürel anlamda, inanç bakımından ve yaşam biçimleri bakımından çok zengin bir şehirdir. Şehirde neredeyse her sokakta bisiketli görebilirsiniz. Bu durum sizi şaşırtmasın çünkü Amsterdam bisiklet ve bisikletli sayısı bakımından dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Yürürken bisiklet yollarına dikkat etmenizde fayda var. Amsterdam şehri çok zengin bir tarihe sahiptir. Bu şehir açık ve hoş görülü karakteri ile ün salmıştır.

Amsterdamda gezilmesi gereken yerler

1-Amsterdam kanalları

Mutlaka Amsterdam denildiğine akıllara ilk gelen şey kanallar oluyor. Bu şehir tam anlamıyla bir kanal şehri diyebilirim. Kanalları ile meşhur olan bir diğer şehir olan Venedikten bile daha fazla kanal bulunmaktadır. Şehirde tam olarak 165 kanal bulunmaktadır. 17. yüzyıldan kalma kanal halkası alanı, 2010 yılında UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak listelenmiştir. Burada isterseniz yürüyerek kanal boyunca ilerleyebilirsiniz. Bu sırada kanal çevresindeki yer alan güzellikleri görebilirsiniz. Oldukça fazla sayıda restoran ve alışveriş yerleri bulunmaktadır. Aynı zamanda kanal üzerinde hareket eden tekneleri izleyebilirsiniz. Burada yaptığım yürüyüş ve kanalların güzelliği muhteşemdi diyebilirim. Gezilecek yerler listenize burayı eklemenizi şiddetle tavsiye ederim

2-Rijksmuseum Amsterdam

1800 yılında Lahey'de kurulan Rijksmuseum Amsterdam ya da Rijksmuseum (Devlet Müzesi), Amsterdam'daki Museumplein'da yer alan bir Hollanda ulusal müzesidir. Müzede sanat, zanaat ve tarih alanındaki parçalar sergilenmektedir. Müze, Hollanda Altın Çağı'na ait geniş bir tablo koleksiyonuna ve oldukça büyük bir Asya sanatı koleksiyonuna sahiptir. Müzede Jacob van Ruysdael, Frans Hals, Johannes Vermeer, Jan Steen ile Rembrandt'a ve atölyesinde çalışan öğrencilerine ait tablolar bulunur. Müze ayrıca Hollanda'nın en büyük sanat tarihi kütüphanesini de barındırmaktadır.

3- Jordaan

Jordaan, Hollanda'nın Amsterdam şehrinin merkezinde bir mahalledir. Burası oldukça güzel bir semt. Kanallar boyunca sayısız, ilginç evler bulnmaktadır. Küçük dükkânları, şirin sokakları ve ara sokakları nedeniyle ziyaretçiler ve sakinler arasında son derece popülerdir.

4-Dam Meydanı

Dam meydanı, şehrin merkezinde yer alan bir meydandır. Bu meydan Amsterdam kanallarına yakın mesafede yer almaktadır. Burada oldukça farklı mimaride yapılar bulunmaktadır. Meydanın etrafında çok sayıda lokanta, alışveriş yerleri ve kafeler bulunmaktadır.

5- Vondelpark

Vondelpark, Hollanda'nın başkenti Amsterdam'daki en ünlü ve en büyük ikinci parktır. Bu park ismini anıtı parkta duran Hollandalı oyun yazarı Joost van den Vondel'den almıştır.

6-Anne Frank'ın Evi

Anne Frank, yahudi asıllı bir Alman kızıdır. 1934'te Nazi zulmünden kaçmak için anavatanı Almanya'dan ebeveynleri ve kız kardeşi ile birlikte Hollanda’ya göç etmiştir. 1942’den itibaren ailesi ile birlikte Amsterdam’da gizli bir evde yaşamıştır. Bu evde yaşadığı sırada hislerini, duygu ve düşüncelerini günlüğüne kaydetmiştir. Daha sonra yazdığı bu günlük Anne Frank'in Hatıra Defteri adıyla basılmıştır. Ailesi tutuklandıktan sonra Nazi toplama kampına gönderilmiştir. Ekim veya Kasım 1944'te ablası Margot ile Auschwitz'ten Bergen-Belsen toplama kampına gönderilmiştirler. Burada tifüsten öldükleri düşünülmektedir. Anne Frank’ın hüzün dolu hikâyesine şahit olabilir ve kaldıkları evi yakından görebilirsiniz. Bu eve giriş ücreti öğrenciler için 14 Euro. Açılış ve kapanış saatlerine web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

7-Westerkek

Anne Frank'ın Evi’nin bulunduğu cadde üzerinde yer alan bu kilise 8 Haziran 1931'de açılmıştır. Kilise sahip olduğu 83 metre kule ile Amsterdam şehrindeki en yüksek kiliselerden biridir. Buraya çıkıp Amsterdamı en tepeden gözetleme şansına erişebilirsiniz. Kuleye çıkış ücretlidir.

Yemek tavsiyeleri

Yazımın bu kısmında Amsterdam’da ne yenir sorusuna cevap vermeye çalışacağım.

1.Kaas

Hollanda Peyniri olarak da bilinen Kaas, dünyaca meşhurdur. Bu peyniri Amsterdam’daki peynir dükkânlarında bulabilirsiniz. Hollanda’ya ait yöresel peynirleri ücretsiz deneyebilirsiniz. Amsterdam’da Kaas’ın yanı sıra Edammer, Gouda, Friese Nagelkaas ve Old Amsterdam gibi birbirinden leziz peynirleri de bulabilirsiniz. Avrupa’da neredeyse tüm süpermarketlerde bulabileceğiniz bu peynirler Hollanda’dan gelmektedir.

2.Patates Kızartması

Bu şehirde neredeyse her sokakta bir patates kızartması satan bir dükkân ile karşılaşmaktasınız. Amsterdam’da patates kızarması ‘frites’ olarak bilinmektedir. Kalın doğranmış patatesler ve isteğe bağlı olarak yanına eklenen soslar ile birlikte muhteşem bir lezzet olmaktadır. Hem fiyat hem de lezzet açısından MannekenPis’de bu tadı tadmanızı tavsiye ederim.

3.Appeltaart

Appeltaart, bir çeşit elmalı turtadır. Tatlı ile aranız iyi ise bu lezzeti tatmanızı öneririm. Bu tatlıya Winkel 43 adlı lokantada ulaşabilirsiniz.

4. Çiroz tatlısı

İspanyollara ait olan bu tatlı Amsterdam’da da bol miktarda tüketilmektedir. Yukarıda patates kızartması için bahsettiğim gibi bu tatlıyı da neredeyse her sokakta tadma şansınız var. Çikolata sosu ile birlikte çok iyi bir lezzet oluşturmaktadır.

5. Çikolata

Yemek serisine tatlı ile devam ediyorum. Sırada çikolata var. Patates kızartmasını yedikten sonra yakında yer alan Tony's Chocolonely Superstore’dan ücretsiz çikolatalardan tadım yapabilirsiniz. Aynı zamanda burada kendi isteğinize göre çikolata da üretebilirsiniz. Yer altında olan bu yapıda makinelerin nasıl çikolata ürettiğine şahit olabilirsiniz.

Amsterdam şu ana kadar gezdiğim en iyi şehirlerden biri oldu diyebilirim. Turistik anlamda ziyaretcilere çok fazla seçenek sunmaktadır. Bir günde tam anlamıyla gezmenin neredeyse mümkün olmadığı bu şehre gezi düzenlemeden önce planlamanızı çok iyi yapmanızı tavsiye ederim. Burada aynı zamanda insanlar çok iyi düzeyde İngilizce konuşmaktadır. Öyle ki İngilizce Hollanda’da ikinci resmi dil olarak kabul edilmektedir. İletişim konusunda rahat olabilirsiniz. Bisiklet yollarına özen gösteriniz ve kurallara uymaya çalışınız.

Okuduğunuz için Teşekkür ederim. Takip eden yazılarda görüşmek üzere. Görüşmek üzere 😊