Almanya'da Çöp Sistemi

Almanya'da Çöp Sistemi

Almanya’da hoşuma giden bir alışkanlık da çöp sistemiydi. Kısaca bu konu hakkında da bir paylaşım yapmak isterim. Çöpler kağıt, plastik-metal, biyolojik ve genel atık olmak üzere dört gruba ayrılmaktadır. Kağıt çöpleri mavi kapaklı, plastik-metal çöpler sarı kapaklı, biyolojik çöpler kahverengi veya yeşil kapaklı, genel atık çöpleri ise siyah kapaklı çöplere atılır. Plastik şişeler, cam atıkları ve elektronik atıklar ise geri dönüşüm grubunda olduğu için çöp sisteminden farklı olarak ele alınırlar.

Almanya’da yaşayan insanların çöp ayrıştırmasına önem vermesi hem bilinçli olarak hem de cezalarının olması sebebiyledir. Kim yanlış yere yanlış çöp attığımı fark edecek demeyin oturduğunuz apartmana komple ceza verilir ve sizinle beraber bütün apartman bu cezayı yiyeceği için en başta apartman komşularınız sizi kontrol ve şikayet edecektir. Türkiye’den gelen birisi olarak başlarda zorlansam da sisteme alıştıktan sonra gerçekten çok hoşuma gittiğini belirtebilirim. Marketten alınan ürünlerin üzerinde hangi çöp grubuna atılması gerektiği çoğunlukla ambalaj üzerinde belirtiliyor. Örnek olarak karton süt paketinin üzerinde kapağının ambalaj, kutunun ise kağıt çöpüne atılması gerektiği ibaresi bulunmaktadır.

Çöp ayrıştırmanın vatandaşın sorumluluğunda olmasının avantajları çöpleri bir yere boşaltıp ayrıştırma yapmak veya sokakta çöpleri karıştırıp ayrıştırmayı yapan insanların olmamasını sağlamaktadır.