Schloss Drachenburg (Ejderha Kalesi)

Schloss Drachenburg (Ejderha Kalesi)
Photo by Ezgi Deliklitas / Unsplash

Merhaba. Bu yazımda Temmuz ayında gezdiğim ve zihnimde unutulmaz manzaralar bırakan Ejderha Kalesi' nden bahsedeceğim.

Bonn' da şehir merkezinde değil de nehrin karşı kıyısında Königswinter isimli küçük ve şirin bir kasabada bulunuyor. Gezmek için en az 3-4 saat ayırmalısınız. Bonn şehrini gezmek için sadece 1 gün ayırdıysanız tepeye çıkan yolu benim gibi yürümek yerine, 12 Euro verip direkt kaleye çıkan tramvayı kullanmanızı öneririm. Havanın güzelliği ve orman içinden geçen bir yürüyüş yoluna sahip olduğundan ben yürümeyi tercih ettim.

Şehir merkezinde yapılacak daha fazla aktivite, görülecek daha fazla yer var şeklinde düşünebilirsiniz fakat Bonn civarına yolunuz düşmüş ise mutlaka uğramanız gerektiğini düşünüyorum.

Benim gibi yolu yürümeye karar verdiyseniz ve yorgunluğu göze alıp yürürseniz, güzergahınız üzerindeki doğal dokuyla bütünleşmiş geleneksel Alman Mimarisi örneklerinden de nasibinize düşen güzelliği hafıza defterinize kaydetme şansını yakalamış olacaksınız. Ayrıca yol üzerindeki bira bahçelerinde biraz dinlenebilir, soğuk biranızı yudumlayabilir ve Bonn şehirinin Ren nehrinin kıyısında uzanmakta olan panoramik manzarasının tadını çıkartabilirsiniz. Kaleye kadar olan yürüyüş yolculuğunuz 20-30 dakika civarında sürüyor.

Photo by Tharun Thejus / Unsplash

Kalenin (şatonun) iç ve dış mimarisindeki ayrıntılar saatlerce incelenecek cinsten. Bu konunun uzmanı olmadığım için izlenimlerimi kendime saklamayı tercih ediyorum. Kameram ile her gördüğüm detayın fotoğrafını çekmeyi ihmal etmediğimi söyleyebilirim sadece. İçi ayrı, dışı ayrı güzellikte olan şatonun beni bunlardan ziyade etkileyen yönü sahip olduğu eşsiz manzaralarıydı. Manzaralarıydı diyorum çünkü her odasının penceresi bambaşka bir manzaraya açılıyor; her avlusu ve seyir terası diğerinden daha farklı bir güzelliği farketmenize olanak sağlıyor. Şatonun gezilmesi bir saatten biraz daha fazla zamanımı aldı.

Schloss Drachenburg in Königswinter.
Photo by Jonathan Kemper / Unsplash

Bizim şatoya ulaşmak için kullandığımız patikanın tepeye doğru uzandığını ve patika üzerindeki belirgin bir insan kalabalığı olduğunu farkettim. Bu kadar insanın, takip ettiği yolun sonunda görülmeye değer şeyler olabileceği ihtimaline karşı biz de insanların peşi sıra tırmanışa geçtim. Ejderha Kayalıkları isminin hakkını veren bu yer, ürpertici olduğu kadar büyüleyici bir intiba uyandırdı bende.Şatoyu, Ren Nehri ile Vadisi’ni ve Bonn’u içine alan panoramik bir manzara eşliğinde nihayet zirveye ulaştım. Patika boyunca farklı açılardan izleme imkanı bulduğumuz manzara; zirvede, zirve noktasına ulaştı. Uzun bir süre bu baş döndürücü manzarayı seyretmekten kendimi alamadım. Bu zirve noktada kahve içip bir şeyler yiyebileceğiniz bir kaç tane kafe ve restoran var. Buraya kadar gelmişken dünyanın en güzel manzaralarından birisini seyrederken kahve ya da başka bir şeyler içmeyi ihmal etmeyin.