Belçika Gezisi

Belçika Gezisi
Photo by Jorge Fernández Salas / Unsplash

Merhaba, bu yazımda sizlere Belçika'da geçen gezi sürecimi anlatacağım. Almanya Wuppertal - Belçika Brüksel arası yolumuz 230 km idi yaklaşık olarak. Arabayla kolayca gidilebilir temiz yollar vardı. Yolculuk süresince molalarımızı tabii ki de oto gaz benzin istasyonlarında yaptık. Restoranı olan yerler de vardı bunların içinde ve her benzin istasyonunda tuvalet bulunuyordu. 80 cent civarı fiyatlar uygun görülmüş tuvaletler için. Yolda saymayacağım kadar rüzgar enerjisi üreten rüzgar gülleri gördüm. Ve bazıları gerçekten fazlasıyla büyüktü. Türkiye'de rastlamamıştım bu boyutta rüzgar enerjisi güllerine. Tarım ve hayvancılık yapılan özel araziler de fazlaydı gayet.

Belçika'ya vardım ve merkeze doğru ilerledikçe yollar daraldı ve yaya trafiği başladı. Aynı zamanda elektrikli scooterlar ve çeşit çeşit bisikletler çok kullanılıyordu. Yaya, bisiklet ve scooterlar öncelikli olduğu için araba ile yol almak hayli zordu ve sık sık trafik ışıkları vardı. Bu yüzden hız saatte 40 km' yi geçmiyordu. Otopark işine gelince onu nasıl yaptık anlatayım.

Şehri yayan gezeceğim için arabayı park etmemiz gerekiyordu uzun bir süreliğine. Sokakta ücreti mukabilinde park yapılabilecek yerler vardı ama bunlar maksimum 2 saate kadar park için kullanılıyordu. O yüzden tam şehrin göbeğinde Büyük Saraya çok yakın olan bir kapalı park yerine koyduk arabayı. Saati 2 euro gibi bir fiyatı vardı tabii bu işletmeye göre değişiklik gösterebilir. Daha ucuz seçenekler de mevcut daha pahalı seçenekler de. Daha sonra yürümeye başladım sonunda ve beni çok güzel bir meydan karşıladı ve İstanbul' dakine benzer yaya sokakları vardı çarşı benzeri. Güzel göze hitap eden yerlerdi derken bir ara sokağa baktım ve karşımda çok ihtişamlı gothik bir Avrupa mimarisi eseri bir bina gözüme takıldı. Oraya doğru ilerlediğimde de Google' a Brüksel yazınca görsellerde çıkan o meydanda buldum kendimi. Gerçekten büyülenmiş gibi oldum. Hiç beklemediğim bir anda gördüğüm için belki de o meydanı. Büyük sarayı.

Okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Umarım size fayda sağlayacak bir blog olmuştur arkadaşlar.