Prag Gezi Rehberi

Prag Gezi Rehberi

Merhaba Arkadaşlar, bu yazımda sizlere Çek Cumhuyeti’nin başkenti Prag’da gezip görmeniz gereken yerlerden bahsedeceğim.

Staromestske Namesti (Old Town Square)

Şehrin en turistik meydanlarından biri olan Old Town ( Eski Şehir) meydanı birçok turistin ilk ayak bastığı yerdir. Eski Kent Meydanı,  Aziz Nicholas Kilisesi başta olmak üzere birçok mimariye ev sahipliği yapmaktadır. Meydanda dolaştığınız zaman tarihi yapıların güzelliğinden adeta bir masalın içindeymiş hissine kapılmanız an meselesidir.

Pražský orloj  (Astronomik Saat)

Staromestske Namesti meydanında görmeden geçmemeniz gereken Astronomik Saat, eski belediye sarayı duvarına monte edilmiş en eski üçüncü Ortaçağ astronomik saatidir. Bu saat Ay ve Güneşin mevcut zaman dilimdeki konumuna göre dünya etrafındaki konumunu göstermektedir. Aynı zamanda 12 saat dilimi ile 12 burcun sembollerini taşımaktadır. Çek Cumhuriyeti’ndeki bir inanışa göre saatin bir gün durması, tüm ülkenin büyük bir felaket ile karşılaşacağı anlamına gelmektedir.

Karlův most (Karlův Köprüsü)

Vltava Nehri üzerine kurulmuş olan tarihi köprü, Kral IV. Karl tarafından yaptırılmıştır. Çek Cumhuriyetinin en popüler turistik noktalarının başında yer alan Karl köprüsü, özellikle gün doğumu ve gün batımı gibi saatlere denk getirdiğiniz zaman eşsiz manzaralar ile karşılaşabileceğiniz bir yerdir. Köprüde yol boyunca görebileceğiniz 30 tane heykel bulunmaktadır. En ünlü heykel ise Aziz John Nepomuk heykelidir.

Kafka Museum (Kafka Müzesi)

Karl ve Manes köprüleri arasında bulunan Franz Kafka müzesi, Kafka’nın yaşamını, eserlerini ve Prag’ın Kafka üzerindeki etkisini, bunun yanı sıra Kafka’nın kendi el yazısı ile yazılmış mektupları, günlükleri ve birçok çizimlerini, notlarını görebilme ihtimaliniz vardır.

Pražský hrad (Prag Kalesi)

Prag Kalesi, Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en büyük antik kalesidir. Kaleye giderken, Prag’ın en güzel sokaklarından biri olan Nerudova Sokağı’ndan kaleye doğru yürürseniz eğer güzel bir atmosfere şahit olabilirsiniz. Kale bölgesine çıktığınız zaman ise bir çok yapı ile karşılaşırsınız bunlardan bazıları St. Vitus Katedrali, St. George’s Bazilikası, Golden Lane ve Old Royal Palace gibi kale bölgesinde görülmesi gereken önemli yapılardır.

Lennon Wall (Lennon Duvarı)

Adından da anlaşılacağı üzere John Lennon duvarı, Lennon öldükten sonra, duvara resminin çizilmesi ile hikayesi başlamaktadır. Lennon hayranları tarafından zaman içinde duvarda hem Lennon’ı anmak adına hem de dönemin siyasi rejimini simgesel olarak eleştirmek için duvarın üzerine barışı simgeleyen bir çok slogan, şarkı sözleri ve bir çok cümleler yazılmaya başlanmıştır. Yıllar sonra ise duvar rejimlerin değişmesine rağmen hala aynı özelliğini koruyarak aynı zamanda günümüzde pek çok sokak sanatçısına ev sahipliği yapmaktadır.

Dancing House (Dans Eden Ev)

Prag’a gelen her turistin mutlaka uğrayıp fotoğraf çektirdiği bir nokta olan Dancing House, Dekonstrüktivizm bir mimariye sahiptir. Mimar Vlado Milunich ve Frank Gehry tarafından tasarlanmış, tasarlanırken Amerikan dansçı çift Fred Astaire ve Ginger Rogers’ın dans figürlerinden ilham alınmış ve 1996 yılında tamamlanmıştır. Prag için önemli bir turistik yer olan Dans Eden Ev’in önünde insanların değişik şekillere girerek fotoğraf çektirdikleri turistik bir yapı olmuştur.