Avrupa ve İskandinavya Arasındaki Köprü: Kopenhag

Avrupa ve İskandinavya Arasındaki Köprü: Kopenhag

Merhabalar! Bugün size İskandinav Yarımadası ile Avrupa arasında köprü görevi gören Danimarka’nın başkenti Kopenhag ile ilgili deneyimlerimden bahsedeceğim. Kopenhag mutlu insanları, doğası, biraz Avrupa biraz İskandinav sentezi mimarisiyle öne çıkan bir Avrupa şehridir. Bu yazıda Kopenhag ve görülmesi gerekenleri ile ilgili gerekli içerikleri bulabilirsiniz.

Kopenhag’da fiyatlar, ulaşım, yaşam…

Fiyatlar

Öncelikle İskandinavya’ya dair akla gelen başlıca şeylerden biri Avrupa standartlarının da üzerindeki hayat pahalılığı. Evet, Kopenhag da kesinlikle diğer Avrupa şehirlerinin birçoğundan daha pahalı. 1 Ekim 2021 tarihi itibariyle Danimarka’nın para birimi olan Danimarka Kronu 1 Euro karşısında 7,45 DKK olarak fiyatlanmakta. Çok uzun yıllardır da bu şekilde. Kafede içilen bir kahvenin 40 DKK, McDonalds gibi öğrenci dostu olan yerlerden alınan menülerin 80 DKK olduğu düşünüldüğünde Kopenhag’da yeme içme durumlarına hazırlıklı gitmekte fayda var.

Ulaşım

İlk akla gelen ekonomik durumdan bahsettiğimize göre Kopenhag’a doğru yola çıkalım. Şehre ulaşım Avrupa’nın her yerinden uçak, tren, otobüs ile mümkün. Türkiye’den, özellikle Pegasus sürekli yaptığı kampanyalara Kopenhag’ı dahil etmektedir. Avrupa ülkelerinin bayrak taşıyıcı şirketlerinin sürekli uçuş düzenlediği Kopenhag Havaalanına, işletme maliyetlerinin düşük olması nedeniyle low-cost havayollarının başını çeken Ryanair tarafından da Avrupa’nın birçok yerinden yolcu taşınmaktadır. Fiyatlar tek yön olarak Ryanair ile 15-20 Eurolara kadar inebilmektedir.

Tren ve otobüs yoluyla Kopenhag’a ulaşmak isteyenler için de İsveç (SJ) ve Danimarka (DSB) tren işletmelerine ait trenler ile Flixbus gibi ekonomik seyahat edebileceğiniz otobüs firmaları hizmet vermektedir. Danimarka’ya geçişte genelde Hamburg aktarmalı şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz, sınıra yakın küçük kasabalardaki duraklar hariç ulaşım sağlanabilecek son büyük şehir Hamburg.

Kopenhag’a geldiğimize göre biraz da şehir içi ulaşımdan bahsedelim.

Bu şehirde havaalanından şehir merkezine ve şehir merkezi içinde rahatça ulaşım sağlanabilecek en iyi seçenek metrolar. Kopenhag’daki metrolar modern ve oldukça dakik olmasından dolayı işleri oldukça kolaylaştırmaktadır. Fakat şehrin havasını yaşamak için tabii ki önerdiğim başlıca ulaşım türü yürümek. Güzel bir havada gittiyseniz kesinlikle şehri yürüyerek keşfetmenizi öneririm, kontrolü kaybederseniz dönüş yolunda metroları kullanabilirsiniz. 24 saatlik ulaşım biletinin fiyatı 13 Euro civarı olduğunu belirteyim, farklı seçenekler de mevcut. Bunun dışında tüm şehir bisiklet yollarıyla örülmüş durumda. Şehirdeki bisiklet kullanımı zaten ilk dakikadan dikkatinizi çekecektir, güzel de bir havada gittiyseniz yürümekle birlikte başlıca ulaşım yöntemi olarak bisikleti tavsiye ederim.

Gezilecek yerler

Gelelim bu etkileyici şehirde yapılabilecek aktivitelere… Kopenhag benim aşağı yukarı 2 gün gördüğüm ve kaç gün kalınmalı sorusunun kişiden kişiye değişebileceğini düşündüğüm bir şehir. Özellikle mevsimden mevsime bile yapılabilecek aktiviteler ve bulunulması gereken süre değişiklik gösterebilir. Mayıs-Eylül arası belki de şehirde rahat rahat gezilebilecek en ideal mevsimler, İskandinavya dediğin soğuk olur diyenler daha sonrasında da güzel maceralar yaşayabilirler. Şimdi Kopenhag’da yapılabileceğiniz favorilerimden bahsedeceğim.

Tivoli Bahçeleri

Şehre tren veya otobüs yoluyla ulaştıysanız merkez istasyondan iner inmez karşılaşacağınız Tivoli Bahçeleri şehrin en çok turist çeken yerlerinden biri. İçeride roller coasterlardan konser alanlarına, restoranlara ve güzel parklara kadar bir sürü aktiviteyi barındıran Tivoli Bahçeleri yarım gün, hatta 1 gün zaman geçirilmesi gereken bir yer. Fiyatlar tek kişi için sadece giriş olacak şekilde 135-145 DKK. Bu bilet sadece içeri girebilmenizi sağlayan bilet. İçerideki tüm oyun aletlerini deneyimleyebileceğiniz bilet de ayrıca farklı opsiyonlarla 250 DKK civarına satılmakta, her oyuncak için ayrı bilet de alabilirsiniz ama buraya ayırdığınız 1 günü sınırsız bilet kesinlikle daha keyifli hale getirecektir. Fiyat kesinlikle pahalı ama içerideki deneyimin çok eğlenceli olduğunu söyleyebilirim.

Şehri yürüyerek keşfetmek!

Avrupa şehirlerinin çoğunda bulunan, şehrin atmosferini ve mimarisini en iyi şekilde gözlemleyebileceğiniz Free Walking Tour olarak geçen yürüyüş aktiviteleri Kopenhag’da da bulunmakta. Her gün saat 11’de Belediye Binası (City Hall) önünden başlayan tur ile rehberli şekilde gezebilmek mümkün. Ya da rotayı kendiniz belirleyerek Kopenhag’ı keşfedebilirsiniz.

Bu rotayı şehrin ana meydanı olan City Hall önünden başlayarak planlamak oldukça mantıklı. Devamında Stroget Caddesi, şehre yukardan bakabileceğiniz Rundetårn Kulesi diğer duraklar olarak eklenebilir. Şehirde bulunan bir sürü kanal bulunmakta, Amsterdam’ı da andıran bu kanallar üzerinden yürüyerek ulaşılabilen Christiansborg Saray’ı da görülecek yerlere eklenebilir.

Nyhavn

Yürüyüş rotamızdaki duraklardan olan Nyhavn için ek bir başlık açmak gerekir. Şehrin sembolü, Kopenhag denince karşınıza çıkan kartpostallarda yer alan yapıların bulunduğu rengarenk Nyhavn görülmesi gereken yerlerde başı çekiyor. Burası bir liman olarak kullanılırken köprülerin genleşmesi sonucu içinde kalan botlar ve teknelerin çıkarılmamasıyla, devlet tarafından rengarenk boyanan yapılarıyla oldukça ilginç bir yer olarak bu zamana kadar gelmiş durumda.

Kopenhag ile ilgili ek notlar

Genel itibariyle pahalı olan bu şehirde konaklama da oldukça pahalı. En uygun konaklama seçeneği tabii ki hostel olan bu şehirde 25 Euro civarından başlayarak konaklama seçeneklerini değerlendirmek mümkün.

Christianhavn: Burası için de ek bir parantez açmak gerekli. Christianhavn Kopenhag içerisinde özerk, yönetimin pek karışmadığı ve resmi kuralların bazı konularda uygulanmadığı, ağırlıklı olarak hippilerin bulunduğu bir bölge. Burada illegal olan pek çok şeyin alım-satımı ve kullanımı serbest, devlet turistik olarak da burayı serbest bırakmış durumda. İlginç bir deneyim olarak notlara eklemek istedim.

Lego’nun doğduğu ülke olan Danimarka’da birbirinden güzel Legoların bulunduğu müze tadında Lego mağazaları bulunmakta. Şehri gezerken mutlaka bir Lego mağazasına uğramanızı öneririm.

 

Kendi deneyimlerim sonucunda en beğendiğim yerler ve aktiviteleri bu şekilde belirledim. Başka bir yazıda görüşmek üzere…