Polonya'nın En Meşhur 5 Sokak Lezzeti

Polonya'nın En Meşhur 5 Sokak Lezzeti

Bu yazımızda sizler için Polonya’ya geldiğinizde mutlaka yemeniz gereken en meşhur 5 sokak lezzetini derledik ;

1-Pierogi

Polonya’ya geldiğinizde belki de ilk yiyeceğiniz geleneksel yemeklerden biri Pierogi olacaktır. Yapımı ve maliyeti düşük olan bu yemek Polonya halkı tarafından çok eski yıllardan beri yapılmakta. İlk gördüğünüzde hiç de yabancı gelmeyecek olan bu yemek, en basit tanımıyla patatesli mantı olarak isimlendirilebilir. Pierogi hazırlanması oldukça basit ve pratik bir yemek, ister haşlanarak ister kızartarak yaklaşık 10 dakika içinde servise hazır hale gelir.

2-Zapiekanka

Sokak lezzetlerinden biri olarak sayabileceğimiz bu yemek Polonya’da her köşe başında bulabileceğiniz hızlı hazırlanan bir  fast-food türü yemektir. Yapımı oldukça basit olan bu yemek Polonya’da gençler tarafından oldukça sık tercih edilmekte. Çıtır baget ekmeğin üzerinde tavuk, mantar, salam, Gouda peyniri ile servis edilir ve isteğe göre üzerine farklı baharatlar eklenebilir. Hem fiyat hem de doyuruculuk açısından yemek listenizde ilk başta olacağından emin olabilirsiniz.

3-Kielbasa

Polonya kültüründe önemli bir yere sahip olan Kielbasa, taze domuz etinden yapılan bir tür sucuktur. Görünüş ve tat olarak neredeyse klasik Türk sucuğuna benzer olan Kielbasa, ekstra olarak Polonya kültürüne özgü baharatlar içermektedir. Polonya halkının özellikle öğle ve akşam yemeklerinde tercih ettiği bu et türünü çok uygun fiyatlara hem marketlerde hem de kasaplarda bulabilirsiniz.

4- Kolaczki

Eğer tatlı seviyorsanız Polonya’nın kendine özgü geleneksel tatlılarına bayılacaksınız. Dış görünüşü elmalı pastayı anımsatan bu tatlı türü, Polonya’da çok fazla tüketilmekte. İçerisine koyulan soslar ; elma, böğürtlen, vanilyalı krema ve reçel olarak değişmekte. Çoğunlukla marketlerde unlu mamüller reyonunda bulunan bu tatlılar kilo ve paket olarak her zaman raflarda bulunuyor. Özellikle misafir ağırlanacağı zaman ikram edilen ilk tatlılardan bir tanesi Kolaczki olmaktadır.

5- Placki Ziemniaczane

Listenin son yemeği basit hazırlanmasıyla meşhur olan patates krebi, özellikle sabah kahvaltılarında halk tarafından çok fazla sevilen pratik bir yemek tarifi olarak biliniyor. Sunum sırasında krema, elma püresi ve toz şeker ile servis edilebilir veya isteğe bağlı olarak sadece krep yemeyi tercih edebilirsiniz. Fakat ufak bir püf noktası vermek gerekirse; ilk defa şekerli ve tuzlu bir tat almak istiyorsanız başlangıcı neredeyse tamamı patates ile yapılan ile yapmanızı tavsiye ederim.

Bu yazımızda sizler için Polonya’nın en meşhur 5 sokak lezzetini sıraladık. Eğer bir gün Polonya’ya yolunuz düşerse bu lezzetleri yerinde denemenizi öneririz.