Berlin Gezi Rehberi – Berlin’e İlk Bakış Part 1

Berlin Gezi Rehberi – Berlin’e İlk Bakış Part 1

Türk – Alman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisiyim. Üniversite eğitimim sırasında birçok kez Almanya’da bulunma fırsatım oldu. Alman şehirleri içerisinde beni en çok büyüleyen şehir olan Berlin’i size tanıtmak ve geçirdiğim harika zamanları bir kez daha hatırlamak için 3 bölümden oluşan bir Berlin gezi rehberi hazırladım. Rehberin ilk bölümünde hep beraber Berlin’de gezilebilecek yerleri keşfedeceğiz.

Checkpoint Charlie

Duvar döneminde Batı ve Doğu arasındaki geçiş noktası olarak görev yapan bu sınır kapısı günümüzde turistik bir nokta olarak varlığını sürdürüyor. Sınır kapısının önünde durup Batı tarafına baktığınızda sizi bir McDonald’s karşılıyor. Batı tarafının yaşadığı hayatı gösterirmişçesine orada durması çok ilginç bir görüntü. Bir diğer ayrıntı ise turistik olarak hala bir polisin sınır kapısında durması.

Adres: Friedrichstraße 43-45, 10117 Berlin

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Dussmann das KulturKaufhaus

Kitaplar ile ilgili bir kişi için tabiri caizse dünya üzerindeki cennet diyebiliriz. Katlarca uzunlukta olan bu bina; kitap, müzik, heykel gibi birçok konuda aradıklarınızı bulabileceğiniz ve vakit geçirebileceğiniz bir yer. Kültür evi olarak geçen binada satılan kitapları incelemek, filmlere bakmak ve vakit geçirmek için en az 2 saatinizi ayırmanızı öneriyorum.

Adres: Friedrichstraße 90, 10117 Berlin

Giriş: Ücretsiz

Müzeler Adası – Alman Tarih Müzesi

Müzeler adası etrafındaki çimlerde oturabileceğiniz, dinlenebileceğiniz ve aynı zamanda kültür ihtiyacınızı giderebileceğiniz bir yer. İçerisinde beş farklı müze barındıran bu yerde benim kişisel favorim ise Alman Tarihi Müzesi yani Deutschen Historischen Museum. Alman tarihi ile ilgili detaylı bilgi alabileceğiniz bu müze yapısı ve geziş kolaylığı itibari ile kesinlikle görülmesi ve bilgi alınması gereken bir yer.

Adres: Unter den Linden 2, 10117 Berlin

Giriş:      Normal Bilet: 8 Euro

İndirimli Bilet: 4 Euro

Ücretsiz Giriş: 18 yaş altı öğrencileri kapsar.

Tiergarten

Şehrin ortasında nefes almak, dinlenmek, buluşmalar düzenlemek, piknik yapmak ve yürüyüş yapmak için tercih edilebilecek en güzel yer diyebiliriz. Berlin birçok farklı parka ev sahipliği yapıyor. Tiergarten ise içerisindeki göl ve adını aldığı hayvanat bahçesi ile en özellerinden biri. Bu parkı benim için bu kadar özel kılan şeyi ise rehberin bir sonraki bölümünde anlatıyor olacağım.

TK – Maxx

Gezi önerilerinin yanında bir de alışveriş önerimi eklemek istedim. Pahalı markaların tek kalan ürünlerini bulabileceğiniz bu mağaza, benim için mükemmel bir yer. Gidip görmek, içinde kaybolmak ve lüks sayılabilecek markaların ürünlerini uygun fiyata almak için uğramanızı tavsiye ederim.

Adres: Alea 101, Gontardstraße 10, 10178 Berlin