Polonya'da Ulaşım Kartı Nasıl Alınır?

Polonya'da Ulaşım Kartı Nasıl Alınır?

Polonya’da özellikle öğrenciler tarafından sıkça tercih edilen ulaşım kartı, tek seferlik bilet almaya nazaran çok daha avantajlı bir fiyata denk geliyor. Biz de bu yazımızda Polonya’da aylık ulaşım kartı nasıl alınır bunu sizlere adım adım gösterdik.

İşte yapmanız gereken işlemler:

İlk önce Varşova belediyesine ait şu siteye giriş yapın. Sitede çok fazla bilet seçeneği olduğunu göreceksiniz bunun nedeni biletlerin hem yetişkinlere hem de öğrencilere ayrı bir fiyatlandırma sisteminin olması bunun yanında biletler genel olarak ikiye ayrılmış durumda. Bunlar üç aylık veya aylık bilet seçenekleridir. Sizlere tavsiyem; eğer toplu taşımayı yoğun kullanıyorsanız üç aylık biletlerin aylık bilet ücretlerinden çok daha uygun fiyata denk geldiğini göreceksiniz.

Bir diğer önemli husus ise, biletinizi alırken bölgelere dikkat etmeniz çünkü Varşova şehri iki ayrı bölgeye ayrılmış durumdadır. Bu bölgeler ZONE 1 ve ZONE 2 olarak isimlendirilmektedir. Eğer her iki bölge içinde toplu taşıma kullanmak istiyorsanız size önerim FULL STUDENT TICKET almanız olacaktır .

Her şey hazır almanız gereken bilete karar verdiniz. Sırada ilk bölümde vermiş olduğum internet sitesindeki Warsaw City Card başvuru formunu online veya yazılı olarak doldurup Varşova’da bulunan Warsaw City Card başvuru şubelerinden birine teslim etmeniz. Ayrıca başvuru sırasında eğer öğrenci kartına başvuruda bulunuyorsanız okuduğunuz okuldan alınmış ıslak imzalı öğrenci belgenizi başvuru sırasında teslim etmeniz gerekli.

Bunun yanı sıra kart başvurusu yapmadan tek binişlik veya günlük toplu taşıma bileti alabilirsiniz tabii ki de bu pek önerdiğimiz bir sistem değil çünkü aylık ve üç aylık Warsaw City Card çok daha uygun fiyatlara denk gelmektedir.

Bir önemli husus ise bilet kontrolleri. Gün içerinde her ne kadar sıkça bilet kontrolü olmasa da eğer günlük rutin kontrollerden birine biletsiz bir şekilde denk gelirseniz toplu taşıma cezası olarak 160-240 Zloty aralığında ceza ödemek zorundasınız. Bu yüzden sizlere tavsiyem her ne zaman olursa olsun bilet almaya özen gösteriniz. Aksi takdirde bu tür cezalar ileriki seviyelerde sizlerin vize ve pasaport dokümanlarınıza işlenebilir.

Bu yazımızda sizlere Polonya’da aylık ulaşım kartı nasıl alınır ve avantajları nelerdir bunları detaylı bir şekilde aktardık. Umarız sizlere faydalı bilgiler olmuştur.