Heidelberg Gezi Rehberi

Heidelberg Gezi Rehberi

Almanya şehirlerinin çoğunda savaştan kalma ürkütücü ve kasvetli bir hava hâkim fakat Heidelberg peri masalından çıkmışçasına bu kasvetin dağılması görevini tek başına üstleniyor. Neredeyse tüm Alman şehirleri gibi nehrin kenarına kurulmuş olan bu şehirde adım başı gençlere rastlamak, sürekli canlı bir atmosfer içinde yaşamak pek de alışılagelmiş bir durum değil. Savaş sırasında hiç bombalanmamış olmasından ötürü ise Orta çağ atmosferini hala hissedebiliyorsunuz. Gezilecek yerlerinden ziyade sokağında dolaşarak havasını yaşamak gereken bu şehirde mutlaka görmeniz gereken birkaç önemli noktayı sizinle paylaşıyor olacağım. Umarım severek okur ve çok eğlenerek gezersiniz 😊

Heidelberg Kalesi & König Stuhl

Kalenin iç kısmına girebileceğiniz gibi dışındaki bahçeden mükemmel fotoğraflar da çekebilirsiniz. Önce kaleye daha sonra da König Stuhl’a çıkmanızı sağlayacak bir füniküler var. Bu eski ve mükemmel trenin fiyatı ise indirimsiz 12 Euro iken indirimli olarak 9 Euro. Biletin içerisinde önce kaleye çıkış, kale içi ziyareti ve ardından König Stuhl adlı tepeye çıkış var. Tepeden göreceğiniz manzara ise büyüleyici. Fakat ben ücret ödemek istemiyorum derseniz kale bahçesine yürüyerek de ulaşım sağlayabilirsiniz. Biraz dik olan bu yol 15 dakika gibi bir sürede yürünebiliyor.

Heidelberg Starbucks

Listede neden Franchising bir kahveci var diye düşünenler için hemen açıklıyorum. Eski bir binanın içindeki bu Starbucks küçük ve büyüleyici bir masaya sahip. Masadan görünen manzara ise mükemmel. Size ait bir köşeniz varmış hissi veren bu masa dükkâna girdikten sonra merdivenleri çıkar çıkmaz karşınızda olacak. Üstelik Heidelberg Starbucks’ta günlük bir filtre kahve aldıktan sonra tüm gün aynı bardakla 10 Cent gibi cüzi bir miktara kahvenizi yenileyebilirsiniz.

Antiquariat Hatry

Her rehberimizde olduğu gibi bu gezi rehberimizde de kitapçıya yer vermesek olmazdı. 😊 Heidelberg eski şehrin yürüyüş caddesinde olan bu mükemmel yer tam 5 katlı bir antika kitapçı. Sanat, bilim, felsefe, edebiyat gibi birçok farklı konuda eski kitapları bulabileceğiniz bu dükkâna sadece fotoğraflarını çekmek için bile uğrayabilirsiniz. Genelde kimsenin görmediği ve gezmediği en alt katta yer alan mahzen görünümlü kitap odasını gezmeyi unutmayın.

Filozoflar Yolu

Goethe’nin ideal şehri Heidelberg’de filozoflar yolu isimli bir yolun olması çok da şaşırtıcı değil. Ünlü Heidelberg üniversitesinin ders verenlerinin burada yürüdüğünü düşünerek o yolu arşınlamak, mükemmel manzaralar görmek ve tabii ki de fotoğraf çekmekten zaman bulunabilirse uzun düşüncelere dalmak kesinlikle tavsiye edilir.