Pandemi Döneminde Almanya’da Erasmus+ Stajı

Pandemi Döneminde Almanya’da Erasmus+ Stajı

Arkadaşlar merhaba, bu yazımda sizlerle; Almanya’nın Düsseldorf kentinde yapmakta olduğum Erasmus+ Staj Hareketliliği sırasında yaşadığım deneyimleri, Almanya’ya gelmeden önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve işinizi kolaylaştıracak bazı bilgileri paylaşacağım.

Bu yazının özellikle Hususi (Yeşil) Pasaport ile seyahat edecek öğrencilere ve pandemi koşullarında staj yapmak isteyenlere faydalı olacağına inanıyorum. Pandemi nedeniyle yurt dışı seyahatlerine kısıtlama getiren ülkelerden birisi olan Almanya; özellikle virüs yayılımının yoğun olduğu ülkelerden gelenlere karşı belirli ön koşullar uyguluyor. Türkiye’den turistik nedenlerle seyahat edecek olan vatandaşların yanı sıra, gönüllü staj için gelecek öğrencilere de Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanan aşılardan herhangi birinden iki doz olma ve ardından 14 günlük karantina sonunda giriş yapabilecekleri bir düzenleme mevcut.

Özellikle benim gibi zorunlu staj sebebiyle Hususi Pasaport ile Almanya’ya gidecekseniz dikkat etmeniz gereken belli noktalar var. Bunların en önemlilerini maddeler halinde inceleyelim.

AT 11 belgesi

Uluslararası sağlık güvencesi olan AT 11 belgesi, Almanya’da geçireceğiniz süre boyunca acil durumlara karşı size yardımcı olacak olan yegane belgedir. Bunun yanında eğer pandemi dönemi devam ederken giden bir öğrenciyseniz ve hiç aşı olmamış veya yalnızca ilk dozunu Türkiye’de olmuşsanız; AT 11 belgeniz ile aşı olabilme ihtimaliniz mevcut. Bunun için Almanya’da çoğu yerde bulabileceğiniz AOK (Alman Sağlık Sigortası) şubelerinden herhangi birine girip, durumunuzu anlatarak yardım alabilirsiniz.

Pasaport Kontrolü

Korona virüs önlemleri kapsamında sizden istenen standardın dışında bazı belgeler olacak. Bu belgeler şunlar;

  • Dijital Giriş Kaydı yapmanız (Çıktısını yanında götürmeniz ekstra avantaj)
  • 24 saat önce alınmış olan bir PCR testi (İngilizce)
  • İneceğiniz havalimanında görev yapan Federal Polis Memurundan; belgelerinizi eksiksiz temin ettiğiniz durumda girişinizin onaylanacağını niteleyen bir e-mailin ekran görüntüsünü veya çıktısı. (İlerleyen tarihlerde bu gereklilik ortadan kalkabilir, bunu her ihtimale karşı almanız havalimanındaki süreci fazlasıyla hızlandıracaktır.)
  • Eğer ilk doz aşınızı olduysanız; bunu gösteren bir belge veya E-Nabız üzerinden alınmış bir ekran görüntüsünün çıktısı.
  • İngilizce Öğrenci Belgeniz
  • Okulunuzun Erasmus Koordinatörlüğü tarafınca verilen vize yazınız.

Bunlar haricinde her dönemde yanınızda götürmeniz gereken belgeler ise;

  • Learning Agreement
  • Kabul Belgeniz
  • AT 11 Belgesi veya Özel Sağlık Sigortası Belgenizdir

Ulaşım

Almanya Kuzey Ren-Vestfalya (North Rhine-Westphalia) eyaleti içerisinde yer alan tüm toplu taşıma araçlarında geçerli olan ve sınırsız kullanıma açık YoungTicketPLUS isimli bileti; başvuru formunu doldurup en yakın VRR şubesinden 72 euro karşılığında satın alabilirsiniz. Bu bilet ile ilgili bilmeniz gereken şeylerden biri de bileti hangi tarihte alırsanız alın ayın ilk günü bileti yenilemeniz gerektiği. Dolayısıyla biletinizi ayın başında almaya çalışmanız daha kârlı olacaktır.

DB Navigator uygulaması ile rotanızı belirleyip toplu taşıma araçlarının konumunu takip edebilirsiniz.

İletişim

Buraya gelmeden önce halletmeniz gereken en önemli işlerden birisi; hibenizin yatırılacağı banka hesabınızın mobil bankacılığını uluslararasına açma, bir diğer deyişle IP adresinizi açtırma işlemi kuşkusuz. Bunu henüz Türkiye’deyken bankanızı arayarak halledebilirsiniz. Almanya’ya geldiğinizde ise yeni bir hatta ihtiyacınız olacak. Bunun için benim de kullanmakta olduğum ALDI TALK’ı önereceğim. Herhangi bir ALDI Market şubesinden alabilirsiniz. Starter Set paketini almanız durumunda 10 Euro’luk bir bakiye ile mobil uygulaması üzerinden 12 GB internet ve sınırsız konuşma içeren paketi satın alabilirsiniz. Paket seçimi ve hattı tanımlatmak için ALDI TALK’un uygulamalarını (ALDI TALK, ALDI TALK Registrierung) indirmeli ve kayıt olmalısınız. Görüntülü görüşme ile pasaport kontrolünüz yapıldıktan en geç 24 saat sonra (tüm işlemlerden sonra telefonunuzu yeniden başlatın) yeni numaranız ile birlikte hattınız açılacaktır.

Hibenizi kesintisiz almak isterseniz; hibenizi TEB hesabında tutmanız halinde Almanya’da Deutsche Bank’ten komisyonsuz çekebilirsiniz. Detaylar için buraya tıklayın

Seyahat etmeden önce dikkat etmeniz gerektiğini düşündüğüm konu başlıkları bunlardı. Umarım sizler için faydalı bir içerik olmuştur. Şimdiden herkese başarılar diliyorum,

İyi çalışmalar.