Letonya Kılavuzu

· 3 dakika okuma süresi
Letonya Kılavuzu

Letonya ya Erasmus stajı ile ya da öğreniminiz sebebi ile gitmeye karar verdiniz.
Türkiye’den Letonya’nın başkenti Riga’ya tek direkt uçuş İstanbul’dan kalkıyor. Uçak biletinin fiyatı ise gideceğiniz döneme göre, gidiş-dönüş beraber almanıza göre değişiklik göstermekte. Örnek olarak; benim aldığım bilet fiyatı gidiş-dönüş 1700 TL civarı idi. Bunu sadece gidiş almak isterseniz de 1500 TL gibi bir fiyatla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden eğer dönüş tarihiniz de belliyse (vize işlemleri için dönüş tarihinizi de istiyorlar) gidiş-dönüş almak daha mantıklı ve uygun fiyatlı olacaktır.

Vizeniz, bavulunuz ve uçak biletiniz hazırsa Letonya Erasmus yolculuğumuza başlayalım!

Bir dakika! Konaklamanızı nerede yapacağınızı ülkeye gitmeden önce ayarladınız mı?
Ülkede asgari ücret sadece 430 Euro (Türkiye’de 423 Euro:)) olmasına rağmen bulabileceğiniz orta kalitede en uygun hostel-hotel-yurt aylık 100 Euro. 8-10 kişilik odalarda kalmaya razıysanız, temizlik çok önemli değil derseniz bu yurtlarda kalabilirsiniz. Ancak pek tavsiye etmem. Ev tutarım, arkadaşlarımla kalırım derseniz de 400-500 Euro civarı bir bütçe ayrımanız gerekir.
Benim kaldığım yurt, okuluma 5dk yürüme mesafesinde yanında market, hamburgerci olan, haftalık temizliği yapılan ve 2 kişilik odalarda kalınan bir yurttu. Aylık ücreti ise 200 Euro. Tabi ülkeye gitmeden önce depozito da istiyorlar, 200 Euro da oradan ekleyelim. Okulumun bana verdiği aylık hibe miktarı ise 300 Euro.
Kalan 100 Euro ile hayatta kalma çabamız okumaya değer…

Eğitiminize devam edeceğiniz okul size konaklama yapabileceğiniz birkaç farklı yer önerecektir merak etmeyin. Hatta direkt okulun yurdu bile olabilir!
Konaklamanızı da bir şekilde halletmenizin ardından Riga Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gideceğinizi anlatalım;
Havalimanı çıkışında adeta sizi karşılamaya gelmiş taksiciler göreceksiniz. Tercihinize bağlı olarak taksiye de binebilirsiniz, şehir merkezine 15 Euro civarı tutacaktır. Ancak her cent bizim için önemli, malum konaklamaya verdiğimiz bütçeyi çıkarınca elimizde pek fazla Euro kalmıyor…
Bunun yerine havalimanı çıkışının hemen karşısındaki durağa yürüyerek şehir merkezine giden 222 ya da 241 numaralı otobüslere biniyorsunuz. Durakta yer alan otomattan otobüs biletinizi 1,15 Euro’ya ya da otobüse binince şoföre söyleyip 2 Euro’ya alabilirsiniz. 222 ile 20 dakikada, 241 ile 40 dakikada şehir merkezinde oluyorsunuz.

Aman Dikkat!

Kalacağınız yer şehir merkezinde olmayabilir. Farklı bir otobüse daha binip oraya ulaşmanız gerekebilir.
Ülkeye vardığınızda internetiniz olmayacak, hemen bir wifi bulup bağlanayım nereden gidecekmişim bakayım öyle gideyim de diyemeyeceksiniz. Henüz Türkiye’deyken gitmeniz gereken yere hangi numaralı otobüslerle hangi duraktan binmeniz gerektiğini not edin. Bunları detaylı gösteren uygulamaları daha önceden indirin (Google Maps gösteriyor). Otobüs durağından indikten sonra ulaşmanız gereken yere yürüme mesafesinde olabilirsiniz. Burada da internet olmadan çalışan ve size kesinlikle önerebileceğim bir uygulama var; maps.me. Bu uygulamayı da Türkiye’deyken indiriyorsunuz gitmek istediğiniz haritayı da indiriyorsunuz. İşlem tamam! Dilediğiniz yere internet olmadan ulaşabilirsiniz.

Şehir içindeki ulaşımı nasıl yapacağım sorusuna yanıt ise bu satırlarda;

Öğrenci olduğunuzu kanıtlayan belgeyi okulunuzdan ya da staj yaptığınız kurumdan alıyorsunuz. Bu belgeyi şehir merkezinde bulunan otobüs kartı çıkartma ofisine götürüyorsunuz. Kart çıkartma bedeli 7,5 Euro’yu ve kartınıza ilk olarak yüklemek istediğiniz miktarı vermenin ve fotoğrafınızın çekilmesinin ardından otobüs kartınız hazır oluyor.

Ulaşım ücretleri ise şu şekilde; aylık sınırsız kart basımı 16,5 Euro, 20 basım ise sadece 5 Euro. Ne sıklıkla kullanacaksanız ona göre tercih edebilirsiniz. Bakiyenizi de çoğu yerde bulunan marketlerde yenileyebilirsiniz. Kartınızı basmayı ya da bilet almayı sakın ihmal etmeyin. Yolculuk arasında karşılaşabileceğiniz sivil görevliler kartınızı-biletinizi kontrol edebilir. Çoğu ülkede de olduğu gibi Letonya’da da ulaşım araçlarına kaçak binmenin para cezası var!

Letonya Kılavuzu part 2’de görüşmek üzere, sevgiyle kalın <3

Related Articles

Letonya Rehberi
· 4 dakika okuma süresi
Letonya Kılavuzu 3
· 6 dakika okuma süresi
Letonya Kılavuzu 2
· 4 dakika okuma süresi
Pandemi Döneminde Erasmus
· 2 dakika okuma süresi
Erasmus Önerileri
· 2 dakika okuma süresi
60€'ya Riga-Viyana-Prag Turu
· 3 dakika okuma süresi