Letonya Kılavuzu 2

Letonya Kılavuzu 2

Letonya ‘ya Erasmus ile gidince ne yer ne içerim diye düşünme. Tüm detaylarıyla anlatayım

Letonya ‘ya Erasmus için geldiğinde yiyecek alışverişini yapabileceğin en çok bilinen iki market var; Maxima ve Rimi. İkisinde de ürün çeşitliliği fazla, günlük taze ürünler geliyor.
Gıda ürünlerinin örnek fiyatları;
Ekmek: 0,65 Euro – 2 Euro
Yumurta: 1,10 Euro – 1,95 Euro
Su: 0,25 Euro – 3 Euro
Domates kg: 0,65 Euro – 2 Euro
Patates kg: 0,85 Euro – 1,15 Euro
Cips: 0,50 Euro – 3 Euro
Makarna: 0,40 Euro – 4 Euro
Tavuk but 500gr: 2,5 Euro – 3 Euro
Kıyma 500gr: 2,5 Euro – 3 Euro
olarak sıralayabiliriz.
Alacağınız ürünün markasına göre fiyatlar değişiklik gösterebiliyor. Ancak ürün etiketlerinin çoğu Letonca yazdığından hangi ürünü seçmeniz gerektiğini bazen anlayamayabiliyorsunuz. Örneğin X yoğurt ve Y yoğurt arasında seçim yapmanız gerekirse ikisinin de tadına bakmanız gerekebilir. Üzerinde karbonatsız ve gazsız yazan bir su alıp tadına baktığımda tuzlu olduğunu fark etmiştim. Tuzlu su içiyorlar! Ya da makarna suyuna koymak için kullanıyorlardır bilinmez.
Gıda alışverişinizi ekmekten kıymaya hatta ketçabınıza, kahvenize kadar aldığınızda maksimum tutacak olan fiyat ise 20 Euro! Bunların yanında özel gıda alışverişleriniz de emin olun çok pahalıya patlamayacaktır. Yüzlerce çikolata çeşitleri arasından en pahalı olanı alsanız bile bütçenizde zorlanma yaşamayacaksınızdır.

Letonyalıların geleneksel olarak tükettikleri hatta ilaç niyetine içtikleri Black Balsam’ı da denemen gerektiğini söyleyebilirim. Hediye olarak da sıklıkla tercih edilmesinin yanında günlük olarak da bu içkinin satın alındığını belirteyim. Fiyatı ise 1 Euro – 10 Euro olarak değişiyor.

Letonya ‘ya Erasmus için geldiğinde sadece gıda alışverişi değil, giyim, kişisel bakım ürünlerinin fiyatları ne alemde diyecek olursan da;

Ünlü markaların henüz Türkiye’de satışa çıkartmadığı sayısız ürünle karşılaşacaksın. Türkiye’de fiyatının 150 – 200 TL arasında olduğu bir ürünün 10 Euro’ya satıldığını görünce hem buna ulaşabiliyor olmanın mutluluğunu hem de kendi ülkendeki fiyatların derin hüznünü hissedeceksin. Ama şu an Letonya’dasın! Euro’yu TL’ye çevirmeyi bırak ve alışverişe başla. İlk başlarda bu fiyat durumlarına şaşkınlığını gizleyemesen de merak etme bir süre sonra alışacaksın.
Herkes tarafından bilinen diş macunu markalarının fiyatları 1 Euro – 3 Euro aralığında değişiyor. Yüz bakım ürünleri ise yine markaya göre değişmekle birlikte 1 Euro’dan başlıyor. Genel olarak ortalama sayılabilecek markaların fiyat aralıkları şu şekilde değişiyor;
Diş fırçası; 0,75 Euro – 2 Euro
Şampuan: 0,85 Euro – 3 Euro
Duş jeli; 0,85 Euro – 3 Euro
Deodorant: 1 Euro – 2 Euro
Sıvı sabun: 0,65 Euro – 2 Euro
olarak sıralayabiliriz. Bu tarz ürünleri de dolabınıza sıfırdan alıp koyacağınızı düşünürsek toplam 15 Euro’ya eksiklerinizi giderebilirsiniz.
Giyim konusunda ise yine dünya markalarına ulaşabileceğiniz mağazalar bulunmakta. Riga’da alışveriş merkezi ararsanız, Old Town’da bulunan Galerija Centrs ihtiyacınızı karşılayacaktır ayrıca bu alışveriş merkezinin altında bulunan süpermarket de gayet ucuz, değerlendirebilirsiniz.
Letonya çok soğuk oluyor, olur da atkınızı berenizi unutursanız dert etmeyin! 1-2 Euro’ya yine bu ürünleri bulabilirsiniz.

Yemekleri bugün dışarıda yiyeyim dersen sana önerebileceğim harika bir yer var!

Letonya’nın genelinde sıklıkla bulunan Lido isimli restauranta kesinlikle gitmelisin. Açık büfe olarak servis edilen birbirinden leziz yiyecekler arasında seçim yapmakta biraz zorlanabilirsin, baştan uyarayım. Fiyatları ortalama düzeyde 3-5 Euro ile protein ihtiyacınızı (Ananaslı tavuk-balık vb) giderebilirsiniz.
Yöresel bir restoran ararsanız gitmeniz gereken yer; Rozena iela caddesinde bulunan gerçek bir Ortaçağ restoranı diyebileceğim Rozengrals Restaurant. Bu restoranda elektrik yok mekan mum ışıkları ile aydınlatılıyor, siparişinizi kaligrafi sanatı ile yazılmış parşömen menülerden seçiyorsunuz, yemekler ahşap tabaklarda ve içecekler ahşap kadehlerde geliyor, yemekler genellikle domuz etinden yapılıyor ve fiyatlar ortalamanın üzerinde.

Yöresel tat denemek istiyorsanız, ana maddesi pancar olan yoğurt ve krema eklenerek soğuk servis edilen pembe renkli Borş Çorbası’nı ve bir mantı türü olan Dumplings’i öneririm. Eğer daha farklı bir lezzet ararsanız, geyik etinden yapılan yemekleri ve geyik eti çorbasını da deneyebilirsiniz. Bütçeniz müsaade ediyorsa ve şık bir restoranda yemeğinizi yemek istiyorsanız adresiniz, Krišjana Barona iela 12 numarada bulunan Benjamin Restaurant. Fast Food ararsanız Cili Pica’nın herhangi bir şubesinde pizza yiyebilirsiniz, örneğin Özgürlük Anıtı’nın köşesinde, tren garının hemen yanında ve Old Town’da bulunan Galerija Centrs’da birer şubesi bulunuyor. Pizzaları gerçekten çok lezzetli ve fiyatlar uygun.

Dünyanın neresinde olursanız olsun canınız döner-kebap yemek isterse ulaşabileceğiniz çok fazla seçenek mevcut

Yine Riga’da Türk restoranı ararsanız tren garının hemen yanında TurkKebab var. Fiyatlar diğer yerlere nazaran biraz daha pahalı. Ekmek arası döner bana yeter derseniz 4-5 Euro civarı güzel bir adana dürüm isterseniz 10-15 Euro arasında değişiyor. Ancak buralarda yiyeceğiniz döner-kebap çeşitlerinde Türkiye’deki aynı tadı beklemeyin. Bu ürünleri size hazırlayan kişiler çoğunlukla yine Türk olsa da yaşanılan ülkenin damak tadına göre şekillendirmek durumunda kalıyorlar. Lahmacun gibi içine yeşillik, domates koyulabilecek yiyecekler müşteri zevkine bırakılmalı, masaya Türkiye’deki gibi gelmeli derseniz boşa beklemiş olursunuz. İçerisine tüm malzemeler boca edilmiş ve alüminyum folyoya sarılmış şekilde geliyor. Fiyatı ise 4 Euro civarı. Ama bu şekildeyken de tadını beğenebilirsiniz denemekten zarar gelmez…

Letonya’da Gezilecek Yerler konulu yazım için part 3’e beklerim,

Sevgiyle Kal.