Kuzey-Ren Vestfalya Gezi Rehberi

Kuzey-Ren Vestfalya Gezi Rehberi

Merhabalar bu yazımda sizlere Kuzey-Ren Vesftalya (NRW) eyaletinde gezip görebileceğiniz yerler hakkında bilgi vereceğim.

Köln Katedrali
Yapımı ilk olarak 1248’de başlayan fakat 16. yüzyılın ortasında duran ve ancak 1880 yılında tamamlanan bu katedral, Katolik’liğin ve Gotik mimarinin en önemli yapılarından biri sayılıyor. Almanya’nın en yüksek ikinci ve dünyanın en yüksek üçüncü katedralidir. Gerçekten de gidip ziyaret ettiğinizde ihtişamlı mimarisi ve devasa yapısıyla büyüleneceksiniz.

Aachen Katedrali
Kendisinin de kabri olan ve Charlemagne tarafından yaptırılan bu katedral, Avrupa’nın en eski katedrallerindendir. Birçok Alman kralı bu katedralde taç takmıştır, dolayısıyla Alman tarihi için büyük önem arz etmektedir.

Classic Remise Düsseldorf
Düsseldorf’ta bulunan bu araba müzesine ücretsiz bir şekilde girebilirsiniz. İçerisinde 1920’lerden kalma Rolls-Royce’lar, Bentley’ler ve daha birçok lüks arabayı görme fırsatını bulabilirsiniz. Ayrıca iç kısmında bir cafe de mevcut. Benim favorim ise 1969 model bordo Mustang ve 1961 model Jaguar E-Type oldu.

Alman Madencilik Müzesi
Alanında en büyük müze olup özellikle mühendis arkadaşların ilgisini çekecek bir müzedir. Bochum’da bulunan bu müzede madencilik teknolojilerini ve tekniklerini inceleyebilirsiniz. İçerisinde bulunan simülasyonlar ile madencilerin yaşadıklarını tekrar yaşayıp deneyimleyebilirsiniz.

HNF Museums Forum
Dünyanın en büyük bilgisayar müzesidir, fakat sadece 100 yıllık bir geçmişin değil, binlerce yıllık farklı bilgi işlem ve veri depolama tekniklerinin anlatıldığı sergileri mevcuttur. İnternet, yapay zekâ, robotlar gibi alanlarda teknolojinin ilerleyişini gözlemleyebileceğiniz bir teknoloji müzesi Paderborn’da sizleri bekliyor.

Neanderthal Müzesi
İsmini de bu insan türünden alan bu bölge, Neanderthal insan türünün bulunduğu ilk yerdir. Küçük bir kasabada yer alan bu müzede insanlık ve insan evrim tarihini inceleyebilir, tarih boyunca ilkel insan türlerinin kullandığı araç ve gereçler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Burg Kalesi
Burg Kalesi 1133 tarihinde bir kont tarafından yaptırılmış. Kale Wupper nehrinin hemen yanında bir tepenin üzerinde bir hayli stratejik ve manzara olarak muazzam bir konumda bulunmakta. Solingen’de bulunan bu kaleye VRR Young Ticket Plus kartınızı kullanarak çok rahat bir şekilde gidebilirsiniz.

Kettwig
Ruhr Nehri’nin hemen yanında bulunan bu kasabanın sokaklarını gezerken Alman halk hikâyelerindeki bir karakter gibi hissedeceksiniz. Stratejik olarak önem taşımadığı için 2. Dünya Savaşı’ndan hasar almadan çıkmış bu mütevazi kasabada Alman mimarisini inceleyebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sizlere de iyi keşifler.