Kurulum Ekibi ve Çalışmalar

Kurulum Ekibi ve Çalışmalar
Photo by Joe Gadd / Unsplash

Tekrardan herkese merhaba.

Almanya’da devam ettiğim stajımda kurulum departmanında bu hafta da işlerimize devam ettik. Çizimi ve planını yapmış olduğumuz yere güvenlik sistemi kurulumu gerçekleştirdik. Öncelikle kablo ve hat çekimi işlemleri ile başladık. Kabloları Almanya standartına uygun olacak şekilde kablo tavalarından çektik. Daha sonra güvenlik sistemleri montajını ,elektrik bağlantılarını yaptık. Receiver cihazına bağlantı yaptıktan sonra sistemdeki düzenlemeleri yaptık.  Kurulumu gerçekleştirirken daha önce kullandığımız kamera ucu yapma, uygun şekilde elektrik kablolarına ek yapılması gibi yöntemleri kullandık. Çalışmalarımız esnasında daha öncesinde öğrendiğimiz güvenlik önemlerini de göz önünde bulundurduk.

Almanya’da güvenlik sisteminin önemli olması gerçekten dikkatimi çekti. Nerdeyse her evde işyerlerinde fabrikalarda güvenlik sistemi mevcut. Bu sayede herhangi bir olay esnasında güvenlik sistemleri ilgili yeri korumakla meşgul oluyor.

Hızla gelişen ve büyüyen teknolojiye göre güvenlik sistemleri gelişiyor. Çeşitli sensörlerle de desteklenen sistemler sayesinde nokta atışı çözüm yapmak çok mümkün. Sadece belirli bir bölgeye hatta belirli bir eşyaya odaklanıp o eşyanın üzerinden ekranlardan çözüme gidilmesi çok mümkün.

Devam eden kurulum çalışmalarımızda Koblenz’de bulunan bir marketteki arızayı çözüp sistem iyileştirmesi yaptık. Buradaki görüş açısı kapanan yerlerin yerini değiştirdik. Kameraların sorunlu olanlarını tespit ettik ve sorunları çözdük. Güç kaynağı yetersizliğinden kaynaklanan sorunlar olduğunu gördük. Eskiyen ve zarar görmüş kabloları da değiştirerek sorunu çözdük. Sonrasında recorder’lardan kaynaklanan direkt olarak 16 kameranın görüntüsünün bozulması sorununu çözdük. Recorder’ın güç kaynağını değiştirerek bu sorunu da halletmiş olduk. Sonrasında ethernet bağlantısın kullanarak tüm görüntülerin başka bir IP üzerinden diğer bir recorder’a aktarılmasını sağladık. Bu sayede farklı recorder’lardaki kameraları bir araya toplayarak müşterimize istediği bir şekilde görüntü sağlamış olduk. Tüm kameraları aktif ve sorunsuz hale getirerek kurlumu tamamlamış olduk.

Her geçen gün daha fazla şeyler öğrenip uygulamaya devam ettik. Elektronik alanında ve güvenlik sistemleri alanında sahada yakından çalışma ve görme fırsatı elde ettik. Bize katkısı çok olan bir staj geçirmiş olduk. Görüşmek üzere