Hayal Şehir: München

Hayal Şehir: München
Photo by Daniel Seßler / Unsplash

Tekrardan herkese merhaba

Almanya’nın en gözde şehirlerinden biri olan ve Bavyera eyaletinde bulunan Münih’ten bahsetmek istiyorum. Münih’e gerçekleştirdiğimiz gezimiz ve Münih oldukça etki bırakmıştı bende. Öncelikle Almanya’nın tarihinde konuşmalar yapılmış olan meydan Odeonplatz’a gittim. Gerçekten oldukça etkileyici ve büyüktü. Hemen yan tarafında bulunan Theatinerkirche’yi gezme fırsatı elde ettik. Burası St. Cajetan Theatine Kilisesi, İtalyan yüksek Barok tarzıyla inşa edilmiş bir bazilikadır. Çarpıcı cephesiyle dikkat çeken yapı, ikiz kuleleri, 71 metre yüksekliğe sahip devasa kubbesi ve zengin mimarisi ile 1690 senesinde tamamlanmıştır.

Oradan sonra ileriye doğru yürüdüğümüzde yürüyüş caddesi ve dükkanları takip ederek Marienplatz ‘a vardık. 158 yılından beri şehrin ana meydanı olarak gösterilen Marienplatz, Münih’in kalbidir.Gerçekten büyük ve görkemli bir bina bizi karşıladı.

Hemen oraya yakın bulunan Asamkirche kilisesine uğradık.  Alçıdan tasarlanmış figürler, freskler ve yağlı boya tablolar kilisenin zengin bir şekilde dekore edilmiş.

Daha sonra futbol meraklılarının ilgi odağı FC Bayern Münih’in stadyumu olan Allianz Arena ‘ya gittik. Fotoğraflarda gördüğümüz o stadın hemen yanında durmak gerçekten beni çok etkiledi. Devasa büyüklüğüyle ve tasarımıyla bilinen stadı gezme fırsatı elde ettim. Bayern Münih Store ve müzeyi gezdikten sonra buradan ayrıldım.

Açılımı Bayerische Motoren Werke olan BMW nin başkentinin Münih olduğunu öğrendik ve buradaki BMW müzesini gezdik. İlk tasarladıkları motorlar , ilk arabalar ,  yeni arabalar , tasarımlar ve elektrikli araçları görme fırsatı elde ettik.

Daha sonra Münih’te yapılan Oktoberfest’e katıldık. Oktoberfest Almanya’nın Bavyera  eyaletinin Münih kentinde her yıl eylül ayının son günleri ve ekim ayının ilk günlerinde düzenlenegelen, 2 hafta süren bir festivaldir. Her yıl yaklaşık 6 milyon kişinin katıldığı bu festival Münih kentindeki en ünlü olaydır.  Burada insanlar bu festivale özgü kıyafetler giyip kurulan standlarda eğleniyorlar. Devasa lunapark oyuncaklarına binip eğlenceyi daha da aksiyonlu hale getiriyorlar.

Almanların Münih olarak sorduğumuzda bilmediği de dikkatimizi çekti. Almanlara Münih diye sorduğunuzda öyle bir yeri bilmiyorum tepkisi alabilirsiniz. Çünkü burada orası MÜNCHEN diye biliniyor.

Hayal şehri olan München’e veda etmek üzücüydü. Gerçekten çok güzel olan bu şehirle umarım tekrar bir gün karşılaşırız. Görüşmek üzere