İtalya Gezisi

İtalya Gezisi
Photo by Jack Ward / Unsplash

Merhaba.

Bugünkü yazımda 2 gün öncesinden ayarladığımız gezimiz hakkında sizi bilgilendirmek istiyorum.

Öncelikle Kiwi ve Skyscanner uygulamalarından uygun fiyatlı uçuşlara baktığımızda en ucuz biletin İtalya Venedik olduğunu bulduk(39 euro).Sonra İtalya'da kültür ve gastronomi gezisi yapmaya karar verdiğimiz için haritadan ona göre bir akış oluşturduk.

Venedik-Floransa-Roma-Milano şeklinde bir yol haritası oluşturduk.Ülke arasında ulaşımı sağlamak için FlixBus'tan yararlandık.(5-12 euro) arasında değişen fiyat aralığı bulunmaktaydı.Ancak bu fiyatlar tarihin uzaklığı ve yol mesafesine göre artıp azalabilmektedir.Konaklama için Booking.com ve Expedia uygulamalarında yararlandık.

Venedik gezimiz için 1.5 gün vakit ayırdık ve böylelikle Venedik şehrini sabah öğle akşam vakitlerinde görebilme şansı elde ettik.Venedik şehrinin deniz mahsullü makarna ve Bruschetta lezzetlerini deneyimledik. Santa Maria Kilisesi'nin karşısında Pizza + İçecek menüsüne 10 euro ödedik.Daha sonra Venedik şehrinin tarihi yapılarını gezdik.Akşam üzeri Mestre şehrinde kiraladığımız hostele gidip dinlendikten sonra Venedik'in akşam manzarasını görmek için tekrar yola koyulduk.Mestre-Venedik arası otobüsle 10 dk kadar sürüyor ve ücreti 10 euro.

İkinci gün Floransa'da bulunan Ponte Vecchio köprüsünü ziyaret ettik .Bence burası akşam üzeri uğranılması gereken bir yer. Köprü 3 kemer üzerine kurulmuş karşılıklı dükkanlardan oluşuyor. Buraya gittiğinizde meşhur sandiviçi deneyimlemelisiniz.Galleria del Academia için erken kalkmamıza rağmen 2 saat sıra bekledik.Bu nedenle bence gezi planı yaparken Michelangelo galerisi için de biletinizi almayı unutmayın.Floransa'da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.Aynı zamanda Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri Floransa'nın simgeleri arasında yer alamaktadır.Bu iki alan arası 1 dakikalık yürüme mesafesidir.

Üçüncü gün Roma'da önceliğimiz Kolezyumu görmek oldu.İçine giremedik çünkü o kadar vaktimiz yoktu ancak fotoğraf çekilmek için metronun içindeki merdivenleri kullanarak harika bir manzarayla karşılaşabilirsiniz.Daha sonra Trevi çeşmesini görmeye geçtik.Trevi akşam aşırı kalabalıktı.Tam karşısında bulunan dükkanda 3.5 euroya gelato yedik.Sütlü çikolatalı olanı tavsiye ederim.Ertesi sabah Villa Borghese adlı bahçeye gittik.Ormanın içerisine kurulu park resmen huzuru barındırıyordu.İçerisinde bulunan gölette kişi başı 4 euroya sandal turu yapabilirsiniz.Aynı zamanda sinema, lunapark, hayvanat bahçesi ve çeşitli tarihi yapıları içinde barındırmaktadır.

Dördüncü gün Milano'ya geçtik ve Duomo di Milano Katedralini görme fırsatı elde ettik.Bu katedralin hemen yanında Galeria adında meşhur bir alışveriş merkezi bulunuyor .Eğer oraya uğrarsanız mutlaka oradaki boğayı bulup üzerinde 3 tur dönün.Bu hareketin turistler arasında şans getirdiğine inanılıyor.

Bizim İtalya turumuz bu şekildeydi.Umarım sizin için de bir faydası olur.