İstatistiklerle Erasmus

İstatistiklerle Erasmus

Bu bölümde her üniversite öğrencisinin bir numaralı gözdesi olan Erasmus Programı sayısal verilerle derlendi. Avrupa Birliği Komisyonu’nun hazırlamış olduğu verilere göre 2017’de Erasmus Programı için harcanan bütçenin 2.6 Milyar €’dur. Bu veri bile aslında bize projenin Avrupa Birliği tarafından ne kadar önemsendiğini; bunun yanı sıra, 2017 yılında 797.000 bireyin hem öğrenim hem de staj hareketliliğinden faydalanmış ayrıca 84.700 organizasyon almıştır. Bu organizasyonların içinde hem eğitim kurumları hem de staj konusunda şüphesiz destek veren firmalar da bulunuyor.

Bunlar haricinde de 22.400 adet proje de ortaya çıkmıştır. Avrupa Birliği ülkelerinden ve aday ülkelerinden oluşan bu grafikte ise en yakın sonuç olarak 2012-2013 akademik yılına ait veriler görülebilir. Bu verilerin Avrupa Birliği Komisyonu tarafından sağlandığını belirtmekte de fayda var. Grafik yorumlanacak olursa en çok ilginin İspanya’daki öğrenciler tarafından gösterildiği görülmektedir. Her Erasmus öğrencisinin mutlaka bir İspanyol arkadaşının olmasının da asıl sebebi budur. İspanya en üst sırada yer alsa da hemen arkasından Fransa ve Almanya gelmektedir. İtalya ise dördüncü sıradadır. Bu ülkelerden sonra Birleşik Krallık, Polonya ve Türkiye ise Erasmus değişim programına katılan ve çok sayıda öğrencinin bulunduğu ülkeler olarak öne çıkmaktadır.

Türkiye, her yıl yurt dışına 14.412 öğrenci gönderiyor ve 2012-2013 verilerine göre yedinci sırada bulunuyor. Son yıllarda ise yurt dışına öğrenci göndermede bir artış oldu ve Türkiye bu sıralamada iki üç sıra daha yukarı yükseldi. 2017 yılı baz alınarak son 30 yılda 9 Milyon bireyin Erasmus+ programlarına katıldığı görülmektedir. 9 Milyon rakamı birçok Avrupa Birliği ülkesinin nüfusundan epey fazla. 4.400.000 yüksek öğrenim öğrencisi Erasmus+ Öğrenim ve Staj Hareketliliği sayesinde kendi ülkelerinden farklı ülkelerde eğitim görerek kıyaslama yapma olanağına sahip oldu. Bunun yanı sıra, yabancı dilde eğitime almamış öğrenciler yine bu hissi tattılar, bazen de sunumlarla ders anlatma olanağına sahip oldular.

Bir diğer önemli istatistik, 1.300.000 öğrenci farklı ülkelerde stajlarını gerçekleştirdi. Kendi ülkelerininkinden farklı olarak o ülkelerin iş dünyasının sistemlerini tanıma fırsatı yakaladı. Bununla birlikte kendi bölümlerine özgü olarak gerçekleştirdikleri staj sayesinde, farklı bir ülkede teoride öğrendiklerini pratiğe dökme imkânına sahip oldular. Bu durum bile sizi heyecanlandırıyor olmalı!

1.800.000 öğretim görevlisi ise geçici süreliğine farklı bir ülkede ders verme, seminer düzenleme olanağına sahip oldu. Birçoğu bu birikimle ülkemize geldi, ülkemizden de giderek diğer ülkelerde öğretim görevlisi olarak derslere girdiler. Bu birikimlerle dönen çok sevgili hocalarımız, edindikleri deneyimler sayesinde bizlerin gelişimine yardımcı oldular, ufkumuzu açmamıza olanak sağladılar. Toparlayacak olursak bu rakamlar bile aslında Erasmus Programı’nın ne denli büyük ve sağlam temelli bir proje olduğunu gösteriyor. Başta bir iki kişiyle başlayan bir projenin gitgide milyonlara, belki yıllar yıllar sonra milyarlara ulaşacağına tanık olacağız.