Almanya'da mobil bankacılık:Bunq

Almanya'da mobil bankacılık:Bunq
Photo by Gilles Lambert / Unsplash

Merhaba,

Almanya'ya staja ya da öğrenime gelindiği zaman akla ilk gelen sorulardan birisi de banka hesabı,kredi kartı gibi sorular oluyor. Her ne kadar nakit iş görse de, online alışverişlerde türk kartlarının bir çoğu komisyon alıyor.

Başka bir durum ise banka hesabı durumu, daha önce bir yazımda bahsettiğim deutschlandticket biletini almak için bir alman banka hesabınız olması gerekiyor.

Buraya uzun dönem okumak için öğrenci vizesiyle geldiyseniz herhangi bir alman bankasından hesap açmanızda bir sakınca yok fakat kısa dönem staja geliyorsanız başvurmanız gereken vize türü schengen olduğu veya yeşil pasaportunuz varsa direkt vize almanıza gerek olmadığı için banka hesabı açamıyorsunuz.

Burada devreye mobil bankacılık uygulamaları giriyor. Daha önceki dönemlerde arkadaşlar yeşil pasaport veya schengen ile n26 uygulamasından hesap açıp kart sipariş edebildiler fakat şu an birkaç arkadaşım ve ben denediğimizde bize hesap açtırmadı. Sonra araştırdığımızda Bunq isimli uygulamayı bulduk. Tamamen güvenli bir bankacılık uygulaması olan Bunq,pasaportunuzu doğruladığınız anda size hesap açıyor. Bu uygulama ile sanal kredi kartı oluşturabilir,internet harcamalarınızı buradan yapabilirsiniz. Daha da önemlisi Bunq, size bir alman banka hesabı da oluşturuyor. Bu hesapla deutschlandticket gibi alman banka hesap zorunluluğu olan şeyleri de alabilirsiniz. Tek önemli unsur Bunq'un sizden 90 gün içerisinde vergi bilgisi istemesi. Bu bilgiyi girerseniz hesabınızı kapatıyorlar çünkü Türk devletiyle Bunq'un bir anlaşması yok. Bu yüzden Bunq'u 90 güne kadar kullanıp kısa dönem stajınız süresince kolaylık sağlayabilirsiniz. Bunq'un birden fazla abonelik seçeneği var,ilk ay sizi en pahalı olana alıp deneme üyeliği veriyor, 1 ay sonra aboneliği değiştirip en ucuz olana geçirmeyi unutmayın yoksa otomatik yenilenerek hesabınızdan 17 euro çekilmesi durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.