Başkent'te 2 gün:Berlin-2

Başkent'te 2 gün:Berlin-2

Merhaba,

Berlin gezimizin ikinci kısmına başlıyoruz...

Önceki yazıda bahsettiğim gibi konaklama ve ulaşımı hallettik,geriye yola çıkmak kaldı. Sabahın erken saatlerinde yola koyulduk ve uzun,aktarmalı olmasına rağmen çok da yorulmadan öğlen 16 sularında Berlin'e ulaşıp check-in için otellerimize doğru yol aldık. Otelde yarım saat dinlendikten sonra ilk durağımız Kurfürstendamm oldu. Kurfürstendamm, Berlin'in en popüler caddelerinden bir tanesi olarak biliniyor. Yaklaşık 3km uzunluğundaki caddede restaurantlar, kafeler, lüks mağazalar bulmak mümkün. Cadde hem yerel halkın hem de turistlerin uğrak noktası diyebiliriz. Caddeyi gezdikten sonra u-bahn'a binerek Museumsinsel'e(Müzeler Adası) doğru yola koyulduk. Müzeler adası, 5müzeden oluşuyor; Altes Müzesi (Eski Müze), Neues Müzesi (Yeni Müze), Alte Nationalgalerie (Eski Ulusal Galeri), Bode Müzesi ve Pergamon Müzesi. Bu müzeler, çeşitli dönemlere ve kültürlere ait sanat eserlerini, antik eserleri, tarihi objeleri ve değerli koleksiyonları barındırır. Özellikle Pergamon Müzesi, antik çağdan kalma büyüleyici eserleri sergilerken, Neues Müzesi Mısır sanatına ev sahipliği yapıyor.

Müzelerin dış mimarilerini inceledik ve sonrasında Kreuzberg'e doğru yola koyulduk. Burada yemek yedikten sonra ise otelimize dönerek günü kapadık.

İkinci gün için ilk planımız Berlin Katedraline çıkmak ve oradan panoramik Berlin manzarasının tadını çıkarmaktı. Kesinlikle Berlin'e giden herkese Katedral'i ziyaret etmelerini tavsiye ederim. Sonrasında ise Berlin'in simgelerinden olan Berlin duvarını ziyaret ettik. Berlin'e geldiğiniz zaman gerçekten bir başkentte olduğunuzu fark ediyorsunuz. Her kültürden, ırktan insanın Berlin'de yaşadığı göze çarpıyor. Hoşuma giden bir diğer unsur ise sokak sanatçıları oldu, her yerde sokak sanatçılarıyla karşılaşmak mümkün. Günü çeşitli farklı yerleri de görerek tamamladık ve saat 00.20'de olan trenimize berlin Tren İstasyonu'ndan(Berlin Hbf) binip 6 saatte eve ulaşarak keyifli bir 2 günü geride bıraktık.