European Solidarity Corps. Hakkında

European Solidarity Corps. Hakkında
Photo by Papaioannou Kostas / Unsplash

Eski adıyla European Voluntary Service, yeni adıyla European Solidarity Corps. ve Türkçe adıyla Avrupa Gönüllü Hizmeti nedir? Gönüllü olmak için şartlar nelerdir? Bu ve bunun gibi soruları kısaca cevaplayalım.

ESC, 18 – 30 yaş arası olan kişilerin tercihen Avrupa ülkelerinden birinde 2-12 ay süreyle kamu yararına projelerde gönüllü olarak çalışmasını ve bu yolla kendini geliştirmesini, Avrupalılık bilincini edinmesini amaçlayan bir Avrupa Birliği (AB) Gençlik Programı’dır.

Avrupa Birliği, bu program ile özellikle AB içinde toplumsal uyumu güçlendirmeyi, gençler arasında dayanışma, hoşgörü, katılımcı vatandaşlık bilinci ve karşılıklı anlayışın geliştirilmesini, amaçlamaktadır.

ESC’ye katılan gönüllü gençlerin ilk gidiş ve son dönüş uçak bileti, tüm proje boyunca da konaklama, yemek ve sigorta giderleri program tarafından karşılanmakta ayrıca ülkeye göre değişen ayda 90 – 180 Euro cep harçlığı verilmektedir.

Gönüllü olmak için şartlar nelerdir?

ESC gönüllüsü olmak için tek şart 18-30 yaş arasında olmaktır. Öğrenci olmaya veya üniversite bitirmiş olmaya gerek yok. Her ne kadar dil yeterliliği de gerekli olmasa da çoğu proje en azından İngilizce bilmenizi isteyebilir.

Nasıl başvurulur?

Öncelikle ESC web sitesine girip buradan kaydolmak gerekiyor. Kaydı tamamladıktan sonra sitede bulunan aktif projeleri araştırabilirsiniz. Birçok ülkede ve farklı alanlarda bulunan projelerden kendinize en uygun olana başvurabilirsiniz.

Başvuru işleminden önce Türkiye'den bir gönderen kuruluş bulunmasında fayda var. Çünkü proje bulduktan ve kabul aldıktan sonra işlemler siz, gönderen kuruluşunuz ve ev sahibi kuruluş arasında geçiyor. Gönderen kuruluşlar ise genelde dernekler, üniversiteler oluyor. Ufak bir araştırmayla rahatça gönderen kuruluş bulabilirsiniz.

Avrupa'da çok değerli tecrübeler edinmenin, yeni arkadaşlıklar kurmanın, gezmenin, artı değer katmanın en kolay ve güzel yollarından biri olan ESC, her gencin mutlaka deneyimlemesi gereken bir macera.