Erasmus Yaparken Ucuza Gezmenin Yolları

Erasmus Yaparken Ucuza Gezmenin Yolları

Bu yazımda sizlere Erasmus yaparken ucuza gezmek için yollar anlatacağım. Avrupa, insana gezmek için sonsuz fırsatlar sunuyor. Zaten ülke değiştirmek oldukça kolay olduğu için önümüzde tek engel ucuza bilet bulabilmek kalıyor. Tren hatları oldukça gelişmiş ve konforlu olsa da çoğu zaman tren en pahalı seçenektir. Öyle ki kimi zaman bir yere uçakla gitmek, tren ya da otobüsle gitmekten çok daha ucuza gelebiliyor. Şimdi size gezi planlaması yaparken bilet bulmak için en çok kullandığım uygulamalardan bahsedeceğim.

Ucuza Gezmek için Uygulamalar:

Omio

Eğer Avrupa’da ucuza gezmek için bir tek uygulama seçmem gerekse şüphesiz ki bu Omio olurdu. Omio uygulaması sayesinde gezi rotanızı ve tarihlerinizi belirledikten sonra bu tarihlerdeki en uygun biletleri bulabilirsiniz. Omio bir çok şirketten aldığı tren, uçak ve otobüs bileti fiyatlarını ve ulaşımınızın ne kadar süreceğini size 10 saniye içinde gösteriyor, o yüzden genelde Omio’da bulduğunuzdan daha ucuza bilet bulmak oldukça zor. Omio’ya isterseniz internet sitesinden isterseniz de uygulamasından girebilirsiniz.

Skyscanner

Skyscanner gideceğiniz tarihlerdeki en uygun uçak biletlerinizi bulmanızı sağlıyor. Hatta eğer zaman konusunda sıkıntınız yoksa esnek tarihler olarak arayıp gideceğiniz yere oldukça ucuza gidebilirsiniz. Aynı şekilde gideceğiniz spesifik bir yer yoksa ve sadece ucuza bir yerlere seyahat etmek istiyorsanız gideceğiniz yere ‘Her Yere‘ yazarsanız o tarihlerdeki en ucuz rotalar karşınıza çıkıyor. Ben bu yöntem ile Düsseldorf’tan Milano’ya 20 Euroya gidiş-dönüş bilet almıştım.

BlaBlacar

BlaBlaCar bir araç paylaşma platformudur. Belirli bir zamanda belirli bir yere gidecek insanlar rotalarını paylaşıyorlar ve arabalarındaki boş yerlere belirli bir ücret karşılığında binebileceğinizi söylüyorlar. Örnek vermek gerekirse ben hafta sonu Berlin’den Krakow’a arabayla gideceğim ve yolculuğumu paylaşarak, isteyen herkesin 20 Euro vererek bana katılabileceğini söylüyorum, siz de o tarihlerde Krakow’a gitmek istiyorsanız bu teklifi seçip benimle beraber gelebiliyorsunuz. Başkasının arabasına binmek güvenli değil gibi bir düşünceniz olabilir ancak BlaBlaCar’da tüm sürücü ve kullanıcıların puanları var, bu sayede beraber gideceğiniz sürücünün hem araba kullanma yeteneklerini hem de iyi bir insan olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz.

Ucuza Gezmek İçin  FlixBus

FlixBus şüphesiz ki Avrupa’daki öğrencilerin en yakın arkadaşı çünkü genelde bir yerden bir yere ucuza gezmek için Flixbus’tan geçer. Avrupa’nın en büyük otobüs şirketi olmasıyla beraber oldukça ucuzdur ancak tabi ki yolculuk biraz daha uzun sürebilir. Ancak FlixBus son zamanlarda FlixTrain’i kurarak tren ulaşımı da sunmaya başladı. Özellikle Almanya’da FlixTrain olan rotalarda genellikle en ucuz ve en hızlı ulaşım aracı FlixTrain’dir.

Ucuza Gezmek İçin Ryanair

RyanAir, FlixBus otobus sektöründe nasıl bir ulaşım aracıysa havacılık sektöründe öyle bir ulaşım aracıdır. Genellikle fiyatları diğer havayollarına göre oldukça düşüktür. Tabi ki bazı dezavantajları da var, örnek olarak bagaj hakkınız olmayabilir veya koltuğunuzun bacak genişliği sadece çocukların sığabileceği boyutlarda olabilir 🙂