Erasmus Önerileri

Erasmus Önerileri

Erasmus Önerileri başlıklı bu yazımda sizlere yaşadığım tecrübelerden yola çıkarak önerilerde bulunacağım.

Ben Kimim?

Ben Ezgi Bıkım,  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Seramik ve Cam Tasarımı bölümünde öğrenciyim.

Erasmus Önerileri

Ülke Tercihleri

Ben güzel sanatlar fakültesi öğrencisiyim dolayısıyla başvurduğum üniversiteler benden portfolyo, motivasyon mektubu ve özgeçmiş talep ediyor. Öncelikle başvurmak istediğiniz üniversitelerin internet siteleri üzerinden ne talep ettiklerini ve son başvuru tarihlerini öğrenmelisiniz. Benim gibi bir eleme sistemine tabi tutulacaksanız son başvuru tarihlerini kronolojik sıraya koyup tercih listenizi ona göre yapmanızı tavsiye ederim. Tercih listenizi hazırlarken dikkat etmeniz gereken diğer nokta ülkelere verilen hibe miktarı ve ülkenin kendi içerisindeki pahalılık durumu. Hibe miktarı yüksek olan bir ülkenin kendi içerisinde pahalılığı düşük olabiliyor; örneğin Almanya.Ayrıca okulunuzun anlaşması olmayan bir okul ile iletişime geçip sınavdan önce anlaşma sağlayabilirsiniz. Avrupa ülkeleri arasında uçak biletleri oldukça ucuz özellikle Skyscanner, Ryanair, Flixbus gibi firmaları takip ederek kendi kendinize uygun fiyatlı turlar düzenleyebilirsiniz. Dolayısıyla tek bir ülkeye takılıp kalmayın zaten ziyaret etmek oldukça kolay olacak daha fazla yer görmek için uygun fiyat takip etmenizi tavsiye ederim.

Vize Başvurusu

Her ülkenin farklı koşulları vardır. Ben İstanbul’da yaşıyorum, vize için VFS Global’e başvurdum. Ankara’daki Başkonsolosluk ile aracı bir firma, ayrıca bir çok ülke için de aracılık yapıyor. VFS Global internet sitesi üzerinden her ülke için talep edilenleri listeliyor ve site üzerinden online ön başvuru yapıyorsunuz. Letonya için 50.000 TL değerinde sağlık sigortası (ücreti yaklaşık 75 €), gidiş dönüş uçak bileti, öğrenci belgesi, karşı okulun davetiyesi, konaklayacağım yerden imzalı-kaşeli belge gerekliydi. Pasaportumuzu zaten nüfus müdürlüğünden temin ediyoruz, eğer 25 yaşın altındaysanız yalnızca defter parası ödüyorsunuz. Erasmus öğrencisi olduğumuz için vize ücreti ödemiyoruz fakat 25 € hizmet ücreti var. Ayrıca pasaportunuzun evinize teslim edilmesini istiyorsanız 10 € kargo bedeli ödüyorsunuz (ama ne gerek var her cent değerli).

Konaklayacak Yer Bulmak

Bu konuda danışmanız gereken ilk kişi karşı okuldaki danışmanınızdır. Üniversiteye göre değişmekle birlikte bir “buddy” sistemi olabilir. Bu bir üniversite öğrencisinin size gönüllü yardımcı olduğu bir kankalık sistemi. Ayrıca Facebook uygulamanız yoksa sadece etkinlikleri takip etmek için bile hemen indirin. Çeşitli parti/etkinlik grupları; Erasmus Türkiye ya da uluslararası Erasmus grupları anında açılır. Özellikle “Marketplace” üzerinden Yurt ve kiralık odaları bulup karşılaştırabilirsiniz. Yeterli gelmediğinde fotoğraf ve bilgi istemekten çekinmeyin. Aylık ücrete faturaların dahil olup olmadığını ve üniversitenize olan ulaşımı mutlaka kontrol edin. İnternet üzerinden havalimanından evinize, evinizden üniversitenize ulaşımı ve ücretleri kontrol edin. Gideceğiniz ülkeye daha önce giden öğrencileri bulup iletişim kurun. Benim Letonya’da kaldığım 1Home otelini hem gittiğim okul hem daha önce buraya gelen bir arkadaşım tavsiye etmişti.

latvia