60€'ya Riga-Viyana-Prag Turu

60€'ya Riga-Viyana-Prag Turu

Herkese Merhaba! Riga-Viyana-Prag turumuzda 3 gün gezip 60€ ödemekakıllarda ‘ama nasıl?’ sorusunu oluşturuyor. Hemen bu soruyu hikaye tadında cevaplandıralım. İyi okumalar…

Riga-Viyana-Prag

Her şey Covid-19 öncesi başladı.Letonya’da Erasmus yapmaktayken 3 kız arkadaş Letonya bize yetmedi deyip gezmeye karar verdik. Rotamızı Riga-Viyana-Prag olarak oluşturduk. En uygun olan uçak biletini denk getirmek için günlerce plan yapmak zorunda kaldık. Hatta Letonya’da meşhur olan Hesburger’de planımızı oluştururken kapıyı üzerimize kilitlediler, vakit geç olmuştu farkına varamadık.

Riga-Viyana yolcuğunu 10€’ya Ryanair’den aldığımız uçak bileti ile kesinleştirdik. Viyana’da 1 gece geçirmek için de booking.com sitesinden kişi başı 13€’ya 4 kişilik oda tuttuk. Uçak bileti kalacak yerden daha ucuza denk gelmişti. Kaldığımız günün sabahında bizi yorucu bir gün bekliyordu. Yaklaşık 50km yol yürüyecektik.
10€’ya bulduğumuz uçak biletini gece için alabilmiştik. Viyana havaalanına indikten sonra tren ile merkeze gitmemiz gerekti. Daha sonra hostele yerleştik vakit epeyce geç olmuştu. Gezilecek yerler listemizde Viyana’nın her köşesi vardı; öğrenciyiz bize ucuz olan şeyler lazım diyerek yola koyulduk.

Viyana’nın turistik cazibesi herkes tarafından bilinen bir gerçek!

Belvedere Sarayı, Aziz Stephen Katedrali, Viyana Devlet Opera Binası, Hundertwasser Evi, Judenplatz, Karl Kilisesi… Her yer bizi bekliyor gibiydi. Viyana sokaklarında tur atarken arada Türkçe sesleri kulağımıza geliyordu. Ana dili Almanca olan Viyana’da burada da biz varız demek gülümsetiyor. Karnımız acıktığında bir Türk grubuna bize yemek yeri tavsiye etmeleri için soru sorduk. Alın siz öğrencisiniz deyip 50€ sıkıştırdılar elimize, yurdum insanının yardım severliği, bonkörlüğü gözlerimizi doldurmaya yetti. Tek bir iyi dilek bile bize yetecekken karnımızı da doyurmuşlardı.

Gezme işi bitip artık yorgunluktan yürüyemeyecek hale geldiğimizde saat 22:00 sularıydı. Prag’a otobüs biletini Flixbus’tan kişi başı 15€’ya almıştık. Otobüs kalkış saati ise gece 02:30. Ne var bekleriz bir de gece tadına bakarız Viyana’nın demiştik. Ama hesaba katmadığımız bir gerçek vardı; hava buz gibi soğuktu. Gece pek de gezilecek yer kalmamıştı. Otobüs durağına geçerek saatin gelmesini beklemeye koyulduk. Rüzgarın fazlalığı artık yürümemize engel teşkil ediyordu. Ama nihayet otobüs kalkış saati geldi. 5 saat kadar sürecek olan yolcuğumuzda tek isteğimiz biraz uyuyabilmekti. Çünkü Prag’a vardığımızda saat sabah 8 civarı olacaktı ancak hostele giriş saati 14:00’dı. Hostel fiyatı ise Viyana’ya göre oldukça ucuz, 8 kişilik oda için kişi başı sadece 8€ ödedik.

Hostele gitmeden önce de yol üstü uğrayabileceğimiz görmemiz gereken yerlere uğradık. Dans Eden Ev, Cumhuriyet Meydanı, Eski Şehir Meydanı ilk duraklarımız olmuştu. Güzel bir dinlenmenin ardından Prag Kalesi, Astronomik Saat Kulesi, John Lennon Duvarı, Aziz Vitus Katedrali, Charles Köprüsü’nü gezdik.
Gitmeden önce mutlaka denememiz gereken bir tat olduğunu söyledikleri Trdelnik tatlısını denedik. Bir şiş etrafına sarılan hamur pişirilerek içine isteğe bağlı olarak çikolata-dondurma vs konuluyor. Biz oreolu ve dondurmalı tercih ederek 7€ ödedik. Ayrıca tüm harcamalarımızı yapmadan önce Euro’larımızı Çek Kronu’na çevirttik. O zaman 1€=38 Çek Kronu idi.

Sadece hamburger alırken bile bir avuç dolusu para vermemiz gerekti.

Prag hakkında tek söyleyebileceğim şey şu ana kadar gördüğüm en güzel şehirlerden biri. Hatta bence Paris yanından bile geçemez. Tarihi dokusu, binaların yapısı sanki masal dünyasındaymışsınız hissi veriyor. Sadece hava sıcaklığı hoşunuza gitmeyebilir. Yaz aylarını seven bir insansanız sizin için gezmek zulme dönüşebilir. Temmuz-Ağustos aylarında bile 20 derecenin üzerine çıktığı zor görülürmüş! Ama bence kat kat giyinip buz gibi havayı içine çekerek Charles Köprüsü’nden geçmek mükemmel bir duyguydu.

Gezilecek yerler listesinde 1 numaraya Prag’ı kesinlikle alabilirsiniz.

Artık her yeri gezip bitirmiştik, dersim olmasa günlerce kalabilirdim tabi biraz para da lazım:) Prag’tan Riga’ya yine Ryanair’den kişi başı 14€ vererek aldığımız uçak bileti ile dönüşümüzü gerçekleştirdik.

Riga, Letonya

Sizlere bu yazımda Riga-Viyana-Prag turumuzda tüm detayları anlattım.

Bir başka yolculukta görüşmek üzere, sevgiler!